Facebook Pixel
SEO

SEO Ajansı ve SEO Hizmeti

Web sitenizin Google, Yandex, Bing ve benzeri arama motorlarında görünürlüğünü ve sıralamasını yükseltmek için SEO hizmeti veren firmalara SEO ajansı adı verilmektedir.

SEO ajansları, arama motoru optimizasyonu (SEO) yoluyla web sitenizin organik trafiğini, görünürlüğünü Google’dan ve diğer arama motorlarından elde edilen organik trafik ve geliri artırmayı hedefler. Anahtar kelime analizi, backlink, içerik stratejisi ve benzeri araştırmalar, sitenizin arama sonuçlarındaki performansını etkileyen temel çalışmalardan bir kaçıdır. SEO Ajansları bu alanda hizmet ve stratejiler üretmektedir.

Neden Bir SEO Ajansı İle Çalışmalıyım?

Arama motoru optimizasyonu karmaşık ve sürekli güncellenen bir alandır, bu nedenle alanında uzmanlaşmış uzmanlarla çalışmak oldukça önemlidir, bu da profesyonel SEO hizmetlerine ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Bir SEO Ajansı, birçok farklı marka ve sektörde deneyime sahiptir ve hangi stratejilerin en iyi sonucu verdiğini analiz edebilir. SEO hizmeti alarak web sitenizin her zaman en yeni algoritmalarla uyumlu olmasını ve en iyi sonuçları almanızı sağlayabilirsiniz.

Buna ek olarak, artan rekabet ve çevrimiçi platformların potansiyel müşteriler tarafından sıklıkla kullanılması SEO hizmeti almayı zorunlu hale getirdi diyebiliriz. SEO çalışması yapmamak, web sitenizin arama motorlarında alakalı arama sorguları için web site trafiğini yakalamasını sağlayamayacağınız anlamına gelir.

Neden Bir SEO Ajansı İle Çalışmalıyım
Neden Bir SEO Ajansı İle Çalışmalıyım?

SEO Ajansı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google’da daha üst sıralarda yer almak ve SEO’ya yatırım yapmaya karar vermek istiyorsanız, SEO çalışmasını kendiniz yapmak istemiyorsanız, istediğiniz sonuçları almak için bir SEO ajansına başvurabilirsiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok ajans var ve hepsi farklı fiyat noktalarında farklı hizmetler sunuyor.

Google, SEO Temelleri kılavuzunda size bu konuda yol gösterebilecek bir belge sağlar. SEO ile neyi başarmaya çalıştığınız ve ne kadar bütçe ayırmanız gerektiği konusunda net bir fikriniz olduğunda, gerçekten sizin için bir şeyler yapacak ve markanızı yükseltecek bir ajans seçerken aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmalısınız:

 • Ajansa geçmiş SEO projeleri ile ilgili deneyimlerini sorabilir, çalışmalarında ne kadar başarılı olduklarını ve nasıl sonuçlar elde ettiklerini mutlaka öğrenmenizi öneririm.
 • İşin hangi kısmının ajans içinde yapılacağını sorabilirsiniz. Bazı çalışmalar için SEO ajansları dışarıdan destek alabilir. Bu desteği kimden alacaklarını ve ne olduğunu öğrenebilirsiniz.
 • SEO ajanslarının çalışmalarında sizden hangi bilgileri beklediklerini sorabilirsiniz. Sizden ne sıklıkta bilgi ve içerik talep ettiklerini de sorabilirsiniz.
 • SEO araştırmasının ne zaman sonuç vereceğine dair kesin bir cevap yoktur. Çünkü; ilgili sektördeki rekabet düzeyi, sonuç alma sürenizi etkiler. Yani zaman ve ilk sayfa garantisi veren ajansları tercih etmemelisiniz.
 • Rakip analizi, anahtar kelime analizi, teknik SEO denetimi ve site içi SEO denetimi, web siteniz için bir yol haritası oluşturmada ağırlıklı olarak yer alır. Bu analiz sırasında izledikleri yollar ve stratejiler hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 • Yapılan SEO çalışmasının getirisini görmek için raporlar önemlidir. Bir SEO ajansı seçerken, onlara ne sıklıkta rapor verdiklerini sorabilirsiniz. Tabii bu raporları da size sunmaları gerekiyor. Hatta rapor hakkında bilmeniz gerekenler ve raporu nasıl okuyacağınız konusunda bilgi almalısınız. Ayrıca aylık toplantınızda bu rapor ajans tarafından yorumlanmasını ve sunulmasını talep etmelisiniz.

Kurumsal SEO Danışmanlığı Nedir?

Kurumsal SEO danışmanlığı, herhangi bir web sayfası için bir strateji geliştiren ve hedeflenen anahtar kelimeler için Google’da veya diğer arama motorlarında sıralanmak ve web sayfasının tamamına yönelik trafiği organik olarak artırmak için bir strateji geliştiren kişilerden alınan hizmete verilen isimdir. SEO danışmanlığının amacı, potansiyel müşterilerinizin arama motorlarında sizi bulmasını kolaylaştırmak ve müşteri edinme potansiyelinizi arttırmaktır.

SEO danışmanlığı sırasında, web sitenizin arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması, yeni anahtar kelime çalışması ve stratejiler için araştırmalar yapılır. Rakip analizi ve pazar araştırması gibi araştırmalarla web sitenizin eksik olduğu yerleri ortaya çıkarır ve bunları geliştirecek iyileştirmeler yapar.

Başarılı bir SEO planı birçok farklı becerinin bir kombinasyonunu gerektirdiğinden, kurumsal SEO çalışması için profesyonel bir SEO ajansı ile çalışmak faydalı olacaktır. Bu alanda profesyonel bir SEO ajansı, gereksinimlerinizi ve ihtiyaçlarınızı daha iyi analiz ederek size özel bir hizmet sunacaktır.

SEO Hizmeti

Web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer alması için SEO ajanslarının sunduğu hizmetlere SEO hizmetleri denir. SEO hizmetleri, web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olmak için tasarlanmış birçok strateji içerir. Arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak web sitenizin organik trafiğini artırabilir. Organik trafiğin artması, ürün veya hizmetinizin daha fazla kullanıcı çekebileceği anlamına gelir. Bu, daha fazla gelir elde edebileceğiniz kitleler oluşturur.

SEO Hizmeti
SEO Hizmeti

SEO Hizmeti Neleri Kapsar?

SEO, site içi SEO (on-page) ve site dışı SEO (off-page) olarak ikiye ayrılır. Site İçi SEO, web sitenizdeki tüm sayfaların detaylı bir şekilde optimize edilmesi ve arama motorlarına uyumlu hale getirilmesidir. Sayfa dışı SEO, anahtar kelime analizi, rakip analizi, geri bağlantılar ve benzeri araştırmaları içerir.

Site İçi SEO (on-page)

Sayfa içi SEO kapsamında yer alan bazı hizmet kalemleri şu şekildedir:

 • Sayfa Başlıkları Kontrolleri ve Optimizasyonu
 • Meta Açıklama Kontrolleri ve Optimizasyonu
 • Görsel Boyut ve Alt Etiket Kontrolleri
 • Sayfa URL Yapısı ve Optimizasyonu
 • Dahili ve Harici Bağlantı Kontrolleri
 • İçerik Üretimi ve Mevcut İçerik Revizeleri
 • Kullanıcı Deneyimi Optimizasyonu
 • Site Hızı Kontrolleri ve Optimizasyonu
 • Kategori Yapılanması ve Şema Yapısı

Site Dışı SEO (off-page)

Sayfa dışı SEO çalışmasında yer alan bazı hizmet kalemleri ise şu şekildedir:

 • Anahtar Kelime Araştırması
 • Rakip Analizi
 • PR Çalışmaları ve Tanıtım Yazıları
 • Backlink Araştırması

Ne Kadar Süre SEO Hizmeti Alınmalı?

Ne kadar süreyle SEO hizmeti almanız gerektiği konusunda kesin bir süre belirtmek doğru değildir. SEO hizmeti oldukça kapsamlı ve titiz bir süreçtir. SEO’da makine öğrenimi zaman alır. Ayrıca teknik SEO araştırması ve içerik stratejisi hemen yapılamayacağı için en az 6 ay ile 12 ay arası bu hizmeti kullanmakta fayda var sonuç almak için. Elbette bu süre, sitenizin ne kadar süredir var olduğuna, daha önce ne kadar SEO yaptığınıza, sitenizin şekline, ne kadar içeriğe sahip olduğuna ve diğer birçok SEO faktörüne bağlıdır.

SEO süreci özellikle web sitenizin büyümesini sağlamak için yapılanlardır ve bu çalışmalar tek seferde yapılırken Google algoritma değişikliklerinden dolayı web sitesi içerisinde gerekli güncellemelerin yapılması da oldukça önemlidir. Yani web siteniz var olduğu sürece SEO Uzmanı tarafından hizmet almanız sizin yararınıza olacaktır.

Ne Kadar Süre SEO Hizmeti Alınmalı
Ne Kadar Süre SEO Hizmeti Alınmalı?

SEO Hizmeti Tek Başına Yeterli mi?

SEO hizmetleri tek başına yeterli değildir, sadece dijital pazarlama alanının bir dalıdır. Ürün ve hizmetlerinizin satışını artırmak istiyorsanız SEO Araştırması dışında Google Reklamları, Meta Reklamlar, Yeniden Pazarlama, Programatik gibi tüm mecralarda araştırma ve araştırma yapılmalıdır. Başka bir deyişle, SEO gibi, dijital pazarlamaya bütüncül bir yaklaşım size cömertçe karşılık verecektir. Her hizmeti bu bütünlüğün ayrılmaz bir parçası olarak görmelisiniz.

Tıp ve hukuk firmaları için reklam yapmak yasak olduğu için SEO konusunda biraz daha ileri gitmeniz yeterli. Bunun dışında ürün ve hizmet pazarlayan ya da pazarlama kampanyası olmayan tüm sektörlerin başarılı olabilmesi ve dijital alanda bilinirlik kazanabilmesi için SEO dışında başka kanallarda da araştırma yapılmalıdır.

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO çalışmalarınızdaki ilk adım, markanızı üst sıralara taşıyan anahtar kelimeleri analiz etmektir. Anahtar kelime analizine ek olarak temel bazı SEO adımları şu şekildedir:

 • İçeriklerimizi anahtar kelimeler, görsel ve videolarla zenginleştirme.
 • Mobil cihazlarla uyumlu hale getirmek
 • İlgili kanallardan backlink sayımızı artırmak
 • Oturum süremizi artırmaya yönelik içerik çalışmaları (ilgi çekici)
 • Site hızı optimizasyonu (Page Speed)
 • Kullanıcı deneyimini artırmaya yönelik çalışmalar
 • Sosyal medya kanallarından desteklenen içerik çalışmaları

SEO Çalışmalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google’ın çok güçlü bir algoritması var ve her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Peki “Garantili SEO Nedir?” sorusuna ne yazık ki cevap veremiyoruz ki bu büyük bir tuzaktır. Garantili SEO diye bir şey yoktur. Çünkü Google’ın gelişimlerine ayak uydurmak zor olsa da, güncellemelere göre müdahale etmeden sitenizin birkaç gün içinde Google’da üst sıralara çıkması imkansızdır. Garantili SEO çalışması tüm sektöre ve daha da kötüsü web sitenize zarar verebilir. SEO araştırması yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmek, doğru sonuçları daha kolay almanıza yardımcı olacaktır. Bunlar:

 • Başlık ve meta açıklamada doğru anahtar kelimeleri kullanmak
 • Anahtar kelime yoğunluğuna dikkat etmek
 • Kopya içerik ihlaline yer verilmemesi
 • İçerikte bulunan görsellerde alt etiketlerde anahtar kelime bulundurma
 • Güncel içerik ve doğru bilgilere yer verilmesi
 • Önceden yazılmış içeriklerin belirli sürelerde güncellenmesi
 • Dil bilgisi, imla ve anlam kurallarına dikkat edilmesi

SEO Fiyatları

SEO hizmetleri araştırma ve geliştirmeye dayalı olarak fiyatlandırılır. Bu alanda hizmet almadan önce karşılaştığınız maliyetlerin uzun vadede size daha büyük getiri sağlayacağını bilmenizde fayda var. Çünkü SEO araştırması, Google ve diğer arama motorlarının çok detaylı ve kapsamlı bir çalışmasını yapmak demektir. Bu çok fazla zaman ve çaba anlamına gelir.

Ancak SEO’ya yatırım yapmak, potansiyel müşterilere daha hızlı ve doğru bir şekilde ulaşmanızı ve markanızı daha fazla kişiye tanıtmanızı sağlayacaktır. Bu da doğal olarak markanızın satışlarına yansıyacaktır. Aylık SEO fiyatları için kesin bir rakam vermek mümkün değil ancak yapılan yatırımın karşılığını fazlasıyla alacağınızı söylemekte doğru olacaktır. SEO’ya harcadığınız miktar, elde edeceğiniz karı düşündüğünüzde marka gelişiminiz için çok önemli bir noktadır. Geleceğe ve markanıza yatırım yaptığınızı bilmeniz gerekir. Tabiki doğru kişiler ve doğru ajanslar ile birlikte.

SEO Fiyatları
SEO Fiyatları

SEO Fiyatları Nasıl Belirlenir?

SEO fiyatları, sektörünüzün hacmi, anahtar kelimeleriniz için rekabet oranı, web sitenizin yaşı, web sitenizin şu anki konumu ve web sitenizin nereye gitmesini istediğiniz gibi faktörler dikkate alınarak değerlendirilir.

Bir e-ticaret siteniz varsa, sitenizdeki toplam ürün sayısı, toplam kategori sayısı ve kategori sayfalarının yapısının fiyatları etkileyebileceğini bilmelisiniz. Ayrıca her iki site türünde de fiyatı büyük ölçüde rekabet belirler.

SEO Paketi Nedir?

Markaların ve firmaların arama motoru optimizasyonu hizmetlerini çeşitlendirmek amacıyla ortaya çıkan ve farklı hizmet alanlarını kapsayan çeşitli hizmet seçenekleri bir SEO paketi oluşturmaktadır.

Alınan aksiyonları ölçmek ve buna göre hareket etmek gerekebilir. Bu nedenle SEO paketleri, markanızın daha fazla trafik ve gelir elde edebilmesi için organik arama sonuçlarındaki sıralamanızı iyileştirmek üzere tasarlanmış özel veya önceden oluşturulmuş SEO planları içerir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu