Facebook Pixel
Dijital Pazarlama

Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate Marketing, pazarlama dünyasının en çok kullanılan terimlerinden biridir. Günümüzde alışveriş alışkanlıkları artık internet üzerinde yoğunlaşmaktadır. Ürünlere ulaşan kullanıcılar için büyük bir konfor alanı sunan internet üzerinden alışveriş, işletmeler için de konforlu bir kazanç yeridir.

İnternet üzerinden pek çok kişinin gelir elde etmesini sağlayan pazarlama türü ise; Affiliate Marketing olarak bilinmektedir. Affiliate Marketing terimi, pazarlama ve satış ortaklığı anlamına gelmektedir. İşletme veya kişilerin herhangi bir hizmet, ürün veya web sitesinin tanıtımını ve reklamını yaparak hizmet sunması ve bu hizmet karşılığında komisyon almasıdır.

Affiliate Marketing sistemi içerisinde reklamı yapılan şirketin bir satış elemanı görevinde yer alarak, para kazanabilirsiniz. Satmış olduğunuz her ürün başına belirlenen bir komisyon ücreti alırsınız.

Affiliate Marketing sistemi ile kazanç elde etmenin pek çok avantajı vardır. Öncelikle sadece tek bir şirkete bağlı olarak çalışma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Bunun için diğer şirketlerin ürünlerini de satabilir ve daha fazla kazanç elde edebilirsiniz.

Google SEO Hakkında Kapsamlı Bilgi İçin Ziyaret Et: https://www.fahridemir.com/seo-nedir/

Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?

Affiliate Marketing kısaca, satış ortaklığı şeklinde açıklanabilen bir pazarlama stratejisidir. Affiliate Marketing sistemine dahil olarak, pek çok markanın veya firmanın ürünlerinin satışını yapabilir, aldığınız komisyonlar ile gelir elde edebilirsiniz. Bunun için bir işletme ile anlaşma yaparak, Affiliate Marketing sistemine dahil olabilirsiniz.

Anlaşma yaptığınız işletmenin adına ürün satışları gerçekleştirebilir ve ücret kazanabilirsiniz. Yapılacak olan satış ortaklığı ise; satışın gelirine ve boyutuna göre farklılık gösterebilmektedir. Günümüzde e-ticaret sistemi içerisinde en yaygın olarak kullanılan satış stratejisi, Affiliate Marketing olarak bilinmektedir.

Affiliate Marketing sistemine dahil olarak satış yapan kişiler, her kazandığı müşteri ve yaptığı satış başına firmadan kazanç sağlarlar. Bunun için daha geniş bir müşteri kitlesi, daha fazla satış ve daha fazla kazanç demektir.

Ürünlerin veya sunulan hizmetin reklamını yaparak, müşteri kazanmalı ve satış gerçekleştirmelisiniz. Yapacağınız her satış size bir ödeme olarak geri dönecektir. Çeşitli uygulamalar, sosyal medya alanları, e-ticaret siteleri veya farklı pazar yerlerinde müşteri kitlenizi genişletebilir ve satış yapabilirsiniz.

Affiliate Marketing Nasıl Yapılır

Affiliate Marketing’ in Tarihi ve Gelişimi

Affiliate Marketing sisteminin tarihine bakıldığında, e-alışveriş ve internet üzerinden yapılan ticaretlerin yaygınlaşması ile birlikte geliştiği görülmektedir. İlk olarak 1994 yılında Amazon sitesinin ürünlerinin tanıtılması ve daha fazla ürün satışının gerçekleştirilmesi için, Affiliate Marketing sistemi kullanılmıştır.

1996 yılına gelindiğinde ise; CDNOW sitesinin satışlarının artırılması için yapmış olduğu internet siteleri anlaşmaları da yine Affiliate Marketing sisteminin en etkili örneklerinden biridir.

1998 yılında Commision Junciton kurulmuştur. Bununla birlikte markaların Affiliate Marketing sisteminin daha yaygın bir şekilde kullanmaya başladıkları görülmektedir.

2000’li yılların başlarında ise; sosyal medya platformlarının yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandığı döneme geçilmiştir. Sosyal medya kullanımının artması ile birlikte markalar biraz daha Affiliate Marketing sistemine ağırlık vermiştir.

2010 yılında Influencer Marketing ve İçerik Pazarlaması sistemine daha fazla ilgi gösterilmiştir. Pek çok sosyal medya uygulamasında markalar ve küçük işletmeler hızlıca yerlerini alarak, Affiliate Marketing sistemini de sıkça kullanmaya devam etmişlerdir.

Affiliate Marketing pazarlama stratejisi olarak, günümüzde de etkin bir şekilde kullanılmaya devam etmektedir. Büyük e-alışveriş sitelerinde bu pazarlama stratejisini sıkça görebilirsiniz. Özellikle Trendyol, Amazon, Hepsiburada ve diğer benzeri alışveriş sitelerinde Affiliate Marketing sisteminin farklı türleri kullanılmaktadır.

Affiliate Marketing’ in Tarihi ve Gelişimi

Affiliate Marketing Sistemi Nasıl Çalışır?

Affiliate Marketing sisteminin çalışmasını sağlayan 3 farklı etkenden bahsedilebilir. Satıcı, tüketici ve ortak etkenleri Affiliate Marketing sisteminin temelini oluşturan faktörlerdendir.

Satıcı (Üretici):

Satıcı, Affiliate Marketing sisteminin en önemli etkenlerinden biridir. Ürünlerin satışının gerçekleştirilmesini sağlayan kuruluş veya şirketlerdir. Satıcı ismi verilen kuruluşlar, ürünlerin ortaya çıkmasını ve üretilmesini sağlarlar.

Affiliate Marketing sistemindeki satıcı terimini kısaca markalar şeklinde yorumlamak mümkündür. Satıcı aynı zamanda ortakların satmış oldukları ürün veya ürünler üzerinden gelir elde ederler. Elde edilen karı ise; ortak ile paylaşan taraf yine satıcıdır.

Ortak:

Affiliate Marketing sistemin ortak ismi ile bulunan tarafın esas amacı, ürünleri tüketiciye pazarlamak ve satış için ikna etmektir. Satıcının sunmuş olduğu ürünleri, e-ticaret ortamı başta olmak üzere web sitesi, diğer pazarlama kanalları ve sosyal medya platformları üzerinden pazarlar.

Satış ortakları ürünleri çok daha geniş bir müşteri kitlesi ile buluşturabilir. Ayrıca marka veya firmanın hitap ettiği müşteri kitlesine de etkin bir şekilde ulaşabilir.

Ortaklar sadece tek bir alan veya ürün üzerinden satış işlemi gerçekleştirmezler. Makyaj malzemeleri satışı yaparken aynı zamanda uçak bileti gibi farklı alanlardaki hizmetler içinde satış yaparak, komisyon elde edebilir.

Tüketici:

Satıcının sunduğu ve ortakların pazarlamasını yaptığı ürün ve hizmetleri alan tarafa tüketici ismi verilmektedir. Tüketicinin satın almış olduğu ürün veya ürünler sonrasında ödediği ücret, satıcı ve ortak arasında paylaştırılmaktadır. Bu aşamada tüketicini komisyon yani Affiliate Marketing sisteminden haberinin olmasının zorunluluğu yoktur.

Affiliate Marketing sistemi içerisinde tüketicin sadece satın alan taraf olması yeterlidir. Aldığı her satış sonrasında, ortak belirlenen anlaşma neticesinde belirli bir komisyon geliri elde etmektedir.

Affiliate Marketing Sistemi Nasıl Çalışır

Affiliate Marketing İle Gelir Elde Etmek

Affiliate Marketing sistemi içerisinde gelir elde etmek için, sadece ürün ve hizmetlerinin satışını gerçekleştirmek zorunda değilsiniz. Sisteme dahil olan kişilerin pek çok farklı yöntemi kullanarak da gelir etmesini sağlayan, esnek bir pazarlama sistemidir.

Anlaşma yapacağınız marka veya kuruluşun talebine göre müşteri yaratma, tıklama veya satış gibi işlemleri de yerine getirerek, komisyon geliri elde edebilirsiniz. Ancak Affiliate Marketing sistemi ile elde edeceğiniz gelir sağlayan iş çeşitleri, ortak ve üreticinin arasındaki anlaşmaya göre farklılık gösterebilmektedir.

Affiliate Marketing sistemi içerisinde satış ortakları genellikle 3 farklı şekilde gelir elde edebilirler.

Satış Başına Ödeme

Satış başına ödeme yöntemi ile gelir elde etmek, Affiliate Marketing sisteminin en çok tercih edilen iş çeşitlerinden biridir. Ürünlerin satışından, her bir ürün için belirlenen miktarda komisyon geliri elde etme yöntemine, satış başı ödeme denilmektedir. Burada üretici ile satış ortağı ürün başına ödenecek olan komisyon gelirini anlaşma üzerinden belirleyebilirler.

Olası Satış Başına Ödeme

Affiliate Marketing içerisinde son dönemlerde en çok tercih edilen komisyon geliri kazanma yöntemlerinden biri de olası satış başına ödemedi.

Tüketicini sepete ürün eklemesi, web sitesine üye olması, sitedeki formu doldurması veya herhangi bir dosya indirmesi gibi eylemler üretici tarafından komisyona dahil edilerek, ödüllendirilebilir. Bu tür ek eylemleri gerçekleştiren kullanıcılar ise; üreticiler tarafından potansiyel müşteriler grubu içerisnde değerlendirilmektedir.

Tıklama Başına Ödeme

Tüketiciler marka veya kuruluşun web sitesine yönlendirilmektedir. Bu yönlendirme ile birlikte web sitesine her giriş yapıldığında yani her tıklama eylemi gerçekleştiğinde, satış ortağı için bir kazanç meydana gelmektedir.

Tüketiciler tarafından web sitesine yapılan trafik başına satış ortakları ödeme alabilirler.

Affiliate Marketing İle Gelir Elde Etmek

Affiliate Marketing Avantajları Nelerdir?

Affiliate Marketing, satış ortakları ve üreticiler için pek çok ayrıcalık ve avantaj sunan bir sistemdir. Affiliate Marketing sistemine bu denli yoğun ilgi gösterilmesinin en önemli nedeni ise; esnek kazanç sunabiliyor olmasıdır.

Oldukça düşük bir reklam maliyeti çıkartarak, önemli kazançların elde edilmesi sağlanmaktadır. Katılımının kolay olması, farklı yöntemler ile komisyon geliri elde etmek gibi pek çok avantajı bulunmaktadır.

Birden Fazla Şirket İçin Çalışabilirsiniz

Affiliate Marketing’ in en önemli ve en büyük avantajı, birden fazla şirket için çalışabiliyor olmanızdır. Affiliate Marketing sistemi tamamen komisyon sistemine dayalıdır. Sadece tek bir şirkete bağımlı kalmak zorunda değilsiniz.

Herhangi bir şirket ile uzun yıllar ve sadece o kuruluşa hizmet ederek satış yapmanıza da gerek yoktur. Affiliate Marketing sistemi ile ilgileniyor iseniz, birden fazla şirket, marka ile birlikte çalışabilirsiniz. Bu sayede, her marka veya şirketten ayrı ayrı komisyon geliri elde etme avantajına sahip olabilirsiniz.

7/24 Gelir Elde Etme İmkanı

Affiliate Marketing sayesinde, esnek çalışma avantajına sahip olabilirsiniz. Herhangi bir kuruluşa veya şirkete bağlı olarak çalışmadığınız için, çalışma saatlerinizi de sizler belirleyebilirsiniz.

Tüketiciler günün her saati ve haftanın her günü alışveriş yapabilir. Bunun için de Affiliate Marketing sistemi içerisinde, 7/24 satış gerçekleştirebilir ve gelir elde edebilirsiniz.

Müşteri Desteği Sizin Tarafınızdan Gerçekleşmez

Ürün veya hizmetler ile ilgili herhangi bir sorumluluğunuz bulunmamaktadır. Bu durum ise; satış ortakları için Affiliate Marketing sisteminin sunmuş olduğu en önemli avantajlardan biridir.

Ürünlerin iptal edilmesi, iadesi ve ürün satışı sadece üreticiyi ilgilendiren bir durumdur. Sizler ürün ve hizmetler ile ilgili herhangi bir sorumluluk taşımadan, gelir elde etmeye devam edebilirsiniz.

Kargo, Ürün Satın Alma Süreçleri Bulunmaz

Affiliate Marketing sisteminde yapılan reklam ve tavsiyeler ile satış işlemleri gerçekleşmektedir. Ürünlerin tanıtımını yapan kişiler ise; farklı satış yöntemleri ve reklam stratejileri ile ürün satışı yapabilirler.

Satış sonrasında meydana gelecek olan kargo ve satın alma veya iade süreçleri, satış ortaklarını ilgilendirmez. Bu süreçteki tüm işlemler ile üretici marka ilgilenmektedir.

Evden Çalışma Fırsatı

Dilediğiniz yerde satış yapabilme özgürlüğüne sahip olabilirsiniz. Satış işlemleri tamamen online işlemler ile gerçekleştiği için, Affiliate Marketing sistemi sayesinde evden de rahatlıkla satış yapabilirsiniz.

Affiliate Marketing ile daha büyük bir kazanç elde etmek istiyorsanız, evden çalışma konforunu daha da avantajlı bir duruma çevirebilirsiniz. Özellikle Affiliate Marketing sistemi için, SEO uyumlu içerikler üretebilir ve bu alanda da güzel bir kazanç elde edebilirsiniz.

Google Ads konularında da kendinizi geliştirerek Affiliate Marketing sistemi sayesinde, daha fazla ek gelir elde etme ayrıcalığına sahip olabilirsiniz. Affiliate Marketing ile çalışırken herhangi bir büro veya ofise sahip olma zorunluluğunu bulunmamaktadır.

Düşük Başlangıç Maliyeti

Affiliate Marketing’e başlarken büyük bir sermayeye gerek yoktur. Özellikle ortaklık programlarına katılarak gelir elde etmek istiyorsanız, bunun için bir ücret ödemenize bile gerek kalmamaktadır.

Bu aşamada üreticiler için önemli olan sizin ne kadarlık bir ürün satışı yaptığınızdır. Bunun için, işe başlama maliyeti açısından diğer iş kolları ile karşılaştırıldığında, Affiliate Marketing’ in avantajlı olduğunu söylemek mümkündür.

Ancak bazı kuruluşlar Affiliate Marketing programı içerisine katılabilmeniz için başlangıç ücreti talep edebilirler. Bu durum, her marka ve şirkette farklılık gösterebilmektedir.

Performansa Dayalı Ödüllendirme

Günümüzde sabit bir işte çalışarak, ayda 180 saat gibi bir zaman diliminizi belirli yerde harcamak zorunda kalabilirsiniz. Ancak bunun yerine performansınıza dayalı gelir elde edebileceğiniz Affiliate Marketing sistemini tercih edebilirsiniz.

Satış ortakları bu pazarlama sistemi sayesinde, kendi performanslarına dayalı gelir elde edebilirler. Satış ve reklam yeteneklerinizi kullanarak, dilediğiniz kadar ürün satışı yapabilir ve satışlarınız kadar gelir elde edebilirsiniz.

Affiliate Marketing Avantajları Nelerdir

SEO İle Destekleyin

SEO yani arama motoru optimizasyonu, Affiliate Marketing sisteminin de en önemli parçalarından biridir. Kullanıcıların web sitesine ve ürünlerin satış linklerine daha kolay bir şekilde ulaşabilmeleri için SEO çalışmalarından destek alınmaktadır.

Web sitesinin ve ürün linklerinin tüketicilere daha hızlı bir şekilde ulaşabilmesi için, görünürlüğün artması gerekmektedir. Arama motorlarında görünürlüğü artırmak için, SEO çalışması yapılmalıdır. Bunun için öncelikli olarak, Google arama motorunun kriterleri baz alınmaktadır.

SEO uyumlu kampanyalar sayesinde, tüketiciler ürünlere daha kolay bir şekilde ulaşmasını sağlayabilirsiniz. SEO çalışması ile birlikte web sitesinin trafiğini artmasını da sağlayabilirsiniz. SEO çalışmaları, Affiliate Marketing sistemi içerisinde sizlere pek çok açıdan destek olacak bir yöntemdir.

Affiliate Marketing Dezavantajları

Affiliate Marketing sisteminin, üretici ve satış ortakları açıısndan pek çok avantajı bulunmaktadır. Ancak bazı durumlarda sistemin dezavantajlarının bulunduğu da bilinmektedir. Affiliate Marketing dezavantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Affiliate Marketing sistemi ile daha fazla para kazanmak için, takipçi sayınız oldukça önemlidir. Reklamını yaptığınız ürünlerin ve tanıtımını yaptığınız hizmetlerin daha fazla kişiye ulaşması için, organik takipçi kitlenizin olmasında yarar vardır. Fazla sayıda ve organik takipçi kitlesine sahip olmak ise; ciddi bir emek ve zaman gerektirmektedir.
 • Affiliate Marketing sayesinde, ciddi bir gelir etmek istiyorsanız, pazarlama ve reklam alanlarında çok iyi olmalısınız. Sistem içerisinde başarılı olmak için, çeşitli pazarlama ve reklam stratejilerini öğrenebilir ve ürün satışında bunları kullanabilirsiniz.
 • Ortaklık programlarında bazen reklam sınırlamaları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Özellikle bazı programların, e-posta pazarlama ya izin vermediği bilinmektedir. Ayrıca belirli anahtar kelimeler kullanılarak reklam yapılması da yine dikkat edilmesi gereken konulardandır.
 • Bazı üreticiler, ortaklık anlaşması yaparken belirli miktarda satış yapılması şartı ile Affiliate Marketing’e izin vermektedir. Bazı marka ve firmalardan sadece belirli miktarda satış yaptığınızda ödeme alabilirsiniz.

Affiliate Marketing Örnekleri

Affiliate Marketing, satış ortaklarına kazanç elde edebilmeleri için pek çok farklı yöntemi bir arada sunmaktadır. Sadece tek bir teknik kullanmak zorunda kalmadan, yeteneğinize hitap eden yöntemleri bir arada değerlendirebilirsiniz. Affiliate Marketing örneklerini inceleyebilir ve size hitap eden stratejiyi kullanabilirsiniz.

Affiliate Marketing Örnekleri

Reklamlar, Banner Modelleri İle Reklam Yapmak

Ortaklık ürünlerinin reklamını ve tanıtımını yapmak için en kolay yöntem, banner reklamlarıdır. Bu yöntem ile dilerseniz kişisel web siteniz üzerinden, dilerseniz de blog veya YouTube kanalı üzerinden reklam oluşturabilirsiniz.

Reklamını yaptığınız ürünlerin reklamına tüketiciler veya ziyaretçiler tıklayacaktır. Tıklama ile birlikte meydana gelen trafik sonrasında, ürünü satın almak için markanın sayfasına yönlendirileceklerdir. Sizler de hem tıklama, hem de ürün satışı başına üreticilerden komisyon geliri alabilirsiniz.

Blog İçeriklerinize Bağlantılar Eklemek

Ürün reklamını yapmak için en etkili yöntemlerden biri de içeriklerinize bağlantı eklemektir. Ürün veya hizmetlerin reklamını yapmak için bağlantıları içeriklerini içine yerleştirebilirsiniz.

Özellikle sosyal medya uygulamalarında blog veya içerik üreticisi iseniz, bu yöntem ile oldukça etkili bir şekilde reklam yapabilirsiniz.

İçeriklere bağlantı ekleme yöntemi genellikle makalede daha çok tercih edilmektedir. Makalenin konusu ile uyumlu olan ürünlerin bağlantı linklerini, yazı içine veya sona yerleştirebilirsiniz.

Dilediğiniz bir konu ile ilgili içerik oluşturabilirsiniz. Okuyucuların ürün hakkında bilgi sahibi olmasını sağlarken, ürüne içerik üzerinden ulaşmasına da yardımcı olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Link Paylaşmak

Sosyal medya kullanıcı iseniz, paylaşımlarınız aracılığı ile ürün veya hizmet reklamını daha etkin bir şekilde yapabilirsiniz. Paylaştığınız video, gönderi veya hikayelerinizde ürünlerin linkini paylaşarak, takipçilerinize reklam yapabilirsiniz.

Takipçilerinizin linke tıklaması ile birlikte tıklama başına ve gerçekleşen ürün satışı sayısına göre komisyon kazanabilirsiniz.

Affiliate Marketing Yapılabilecek Siteler

Affiliate Marketing yapılabilecek siteler sadece ülkemiz genelinde hizmet veren marka ve işletmelerin siteleri ile kısıtlı değildir. Global düzeyde hizmet veren pek çok marka, işletme ve e-ticaret sitesi ile de anlaşma sağlayarak para kazanabilirsiniz.

Dünya genelinde milyonlarca tüketiciyi ve üreticiyi bir araya getiren popüler siteler de Affiliate Marketing sistemi ile kazanç elde etmektedir. Affiliate Marketing yapılabilecek siteler ve e-ticaret platformları şu şekilde listelenebilir:

 • Trendyol
 • Admitad
 • Amazon Associates
 • Booking
 • Biletix
 • Google AdSense
 • eBay Partner Network
 • Hepsiburada
 • Rakuten Linkshare
Google ADS hizmeti almak ve bir profesyonele danışmak için ziyaret et: https://www.fahridemir.com/adwords-uzmani/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu