Facebook Pixel
SEO

App Store Optimization (ASO) Nedir, Nasıl Yapılır?

App Store Optimization stratejisinin kısaltılması olarak bilinen ASO, App Store için işinize yarayacak en önemli tekniklerden biridir. Her geçen gün mobil uygulamaların sayısı artış göstermektedir. Bunun için mobil uygulamalar arasında da müthiş bir rekabet ortamının bulunduğunu söylemek mümkündür.

Tıpkı web sitelerini optimize ederken kullanılan bazı stratejiler gibi uygulamalar için bazı tekniklerin kullanılmasında yarar vardır. Mobil uygulamanın daha fazla kişiye ulaşması ve App Store’ da üst sırada yer alması için, App Store Optimization sistemini kullanmanız gerekmektedir.

ASO stratejisi sayesinde, uygulamaların en üst sırada önerilmesini sağlayabilir ve uygulamaya daha fazla kullanıcıyı çekebilirsiniz.

Google SEO Hakkında Kapsamlı Bilgi İçin Ziyaret Et: https://www.fahridemir.com/seo-nedir/

ASO Nedir?

ASO nedir sorusu, uygulama sahipleri tarafından merak edilen konular arasında yer alır. App Store Optimization işlemleri, App Store ve Google Store gibi uygulamaların sunulduğu platformlarda daha üst sırada yer almanızı sağlar.

Daha fazla görünürlük elde ederek, daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Hem App Store, hem de Google Play Store platformlarında uygulamalar belirli yöntemlere göre sıralanmaktadır.

Uygulamaların ilk sırada yer almasını sağlayan faktörler ise; tıpkı SEO çalışmaları ASO içerisinde saklıdır. Başta App Store olmak üzere, Google Play Store’ da da uygulamaların daha fazla önerilmesi ve üst sırada yer alması için ASO çalışması yapılmalıdır.

Aso Nedir

ASO ve SEO Arasındaki Farklar Nelerdir?

ASO ve SEO çalışmaları her ne kadar benzerlik gösteriyor olsa da teknik açıdan bazı farklılıklarının bulunduğu bilinmektedir.

  • SEO sadece web siteleri için kullanılmaktadır. ASO ise; mobil uygulamalarda kullanılır.
  • SEO çalışması içerisinde sitenin hızı ve sayfa başlıkları büyük önem taşır. ASO’da ise; uygulamanın açıklaması ve yorumlar ile başlık en önemli faktörler içerisindedir.
  • App Store ve Google Play içerisinde arama butonu kullanılarak, istenilen uygulamaya erişim sağlanır. App Store Optimization sayesinde, arama sonuçlarında ilk sırada uygulamanın yer alması sağlanır. ASO sayesinde, müşteri kitlenizi genişletebilir ve potansiyel müşterilerinizin size daha kolay ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
Google ADS hizmeti almak ve bir profesyonele danışmak için ziyaret et: https://www.fahridemir.com/adwords-uzmani/

App Store Sıralama Faktörü

App Store ve Google Play uygulamaları ve platform içerisindeki oyunlar, bazı stratejilere ve faktörlere göre sıralanır. Bu etkenler her platform için farklılık gösterebilmektedir.

Özellikle uygulama ve oyun sayıları arttıkça, uygulanacak olan yöntemlerin de güncellenmesi ve değiştirilmesinde yarar olacaktır.

App Store’ da uygulama ve oyunların sıralanmasına etki eden faktörler şu şekilde sıralanabilir:

  • Uygulama ismi
  • Uygulama açıklaması
  • Uygulama simgesi
  • Resimler ve videolar
  • Derecelendirmeler ve yorumlar
  • Doğru kategori seçimi

Yukarıda sıralanan faktörler ve daha fazlası ASO stratejileri olarak da açıklanabilir.

App Store Sıralama Faktörü

Uygulama İsmi

Uygulama ismi, kullanıcıların ilk olarak gördükleri kısımdır. Bunun için hem akılda kalıcı, hem de özgün bir uygulama ismi bulmanız gerekmektedir.

Okuması kolay ve yazarken problem oluşturmayacak isimler, uygulama ismi olarak daha uygundur. Ayrıca benzersiz ve özgün isimlerin seçilmesi de büyük önem taşır. İlgi çekici bir uygulama ismi bularak, App Store’ da öne çıkan uygulamalar arasında yer alabilirsiniz.

ASO ise; uygulama ismi konusunda oldukça seçici ve stratejik davranmanızı sağlar. Kullanıcıların kolay bulabileceği ve benzersiz bir uygulama ismi ile uygulama marketinde popülerlik kazanmanızı destekler. App Store için uygulama ismi oluştururken, 30 karakter sınırı bulunur. Google Play Store’ da ise; 50 karakter sınırı yer almaktadır.

Uygulama Açıklaması

Uygulamanızın meta verilerin yansıtan uygulama açıklaması, App Store Optimization içerisinde de büyük önem taşımaktadır. Uygulamanız hakkında kullanıcılara kısa ve net bilgiler sunacağınız bir alandır. Bunun için bu alanı çok profesyonel bir şekilde kullanmanız gerekmektedir.

Uygulama ile ilgili çeşitli anahtar kelime araştırması yapılmalıdır. App Store ve Google Play Store içerisindeki uygulamaların sıralaması genellikle yapılan açıklamalara göre belirlenmektedir. Bunun için uygulama açıklamasının yapıldığı alanın çok daha verimli bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Doğru anahtar kelimeleri ve çeşitli optimizasyonlar ile uygulamanın üst sıralarda yer alması sağlanır. ASO stratejileri de uygulama açıklaması üzerinde durur. Spam olmayan, kolay ve net ifadeler ile birlikte bilgi verici bir açıklama yapılmasını destekler. App Store uygulama açıklaması alanı için 4000 karakter sınırı bulunmaktadır.

Uygulama Simgesi

Kullanıcılar uygulamanızı simgenizden de tanıyabilir. Uygulamanın içeriğini yansıtan ve arama sonuçlarında uygulama ismi ile bağdaşan bir simge kullanılması gerekmektedir. Bu aşamada kullanıcıların en çok hangi simgeleri beğendiklerine yönelik bir araştırma yapabilirsiniz. Bu sayede en favori ve en çok ilgi gören simgeleri uygulama için kullanabilirsiniz.

Uygulama Simgesi

Resimler ve Videolar

ASO, sadece açıklama kısmı için anahtar kelime analizi veya uygulama ismi ve başlığı ile ilgili stratejileri içermemektedir. Uygulamanın tanıtımı için kullanılacak alana en uygun resim ve videoların da belirli kurallar çerçevesinde seçilmesi önem taşımaktadır.

Uygulamanın içeriği ile ilgili bilgi verecek olan video ve resimler, kullanıcıların bilgi sahibi olması açısından önemlidir. Uygulamayı en iyi anlatan resimlerin ve kısa bir videosunun seçilmesi gerekmektedir.

Uygulamanın pek çok kişi tarafından indirilmesi ve üst sıralarda yer alması için, resim ve videolar en önemli ASO faktörleri arasında yer alır. İOS için, 30 saniyeye kadar uygulama ile ilgili video yükleyebilirsiniz. Burada görsel olarak çekici ve net seçimlerin yapılması önem taşımaktadır.

Derecelendirmeler ve Yorumlar

Uygulamaların üst sırada yer alması için, kullanıcıların yorumları ve geri bildirimleri büyük önem taşımaktadır. App Store ve Google Play Store, kullanıcıların geri bildirim sinyallerini tanımlar.

Uygulamalardan memnun kalmayan kullanıcıların yaptıkları yorum ve değerlendirmeler, uygulamanın geri planda kalmasına neden olabilir. Özellikle pek çok kullanıcı herhangi bir oyun veya uygulamayı indirmeden önce, değerlendirmeleri incelemekte ve yorumları okumaktadır.

Doğru Kategori Seçimi

Uygulamanın doğru kategori içerisinde yer alması, kategori bazlı arama kullanan kişilere daha kolay ulaşabilmenizi sağlar.

Uygulamaların hem Google Play Store içerisinde, hem de App Store’ da doğru ve uygun kategori içerisinde yer alması gerekmektedir. ASO sayesinde, uygulama uygun kategori içerisinde yer alır ve uygulamanın sıralamasının yükselmesi desteklenir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu