Facebook Pixel
SEO

Backlink Sorgulama

Kurumsal SEO çalışmaları sırasında ihtiyaç duyulan backlink analizleri ile daha profesyonel sonular elde edilebilmektedir. Backlink araçları ise bu aşamada hızlı, güvenilir ve yeterli bilgileri sunmaları açısından değerlendirilmektedir.

Herhangi bir web sitesi içerisinde hızlı ve etkili bir şekilde tarama yaparak, istenilen sonuçları analiz eder. Backlink sorgulama için kullanılan pek çok analiz aracı vardır.

Google SEO Hakkında Kapsamlı Bilgi İçin Ziyaret Et: https://www.fahridemir.com/seo-nedir/

En İyi 9 Backlink Sorgulama ve Analiz Aracı

SEO analizleri, web sitesi hazırlığının en önemli süreçlerinden biridir. Google algoritmasına ve sıralama faktörlerine en uygun şekilde SEO çalışması yapılması gerekmektedir. Bu çalışmaların istenilen kalitede hazırlanabilmesi için ise; backlink analizleri yapılmalıdır.

Backlink analizleri sayesinde, web sitenizin daha başarılı olması için yeni stratejiler geliştirilebilmektedir. Kurumsal SEO çalışmalarında sıkça kullanılan backlink araçları çeşitleri, avantajları ve dezavantajları ile kullanıcılarına sunulmaktadır.

Opensite Link Explorer

Backlink sorgulama araçları içerisinde ön planda yer alan Opensite Link Explorer aracı, daha detaylı bilgiler sunar. Yapılan detaylı backlink analizi içerisinde nofollow kontrolü, anchor text değerleri yer almaktadır. Ayrıca Page Authority ile Domain Authority değerleri de, backlink sorgulaması esnasında sunulan değerlerdendir.

Backlink sorgulama aracı, SEO çalışması esnasında istenilen alt araçlar için filtreleme yapma imkanı da sunmaktadır. Filtrenizi “only extemal” şeklinde belirleyerek, sadece sizin hedeflediğiniz backlink çeşitlerine erişim sağlayabilirsiniz.

Majestic SEO

SEO analizi için belirli bir sürümünü kullanabileceğiniz en popüler sorgulama araçlarından biridir. Online çalışan backlink sorgulama aracının ücretsiz sürümünde, fonksiyonları sınırlı olarak kullanıcılara sunulmaktadır. Ancak Majestic SEO sorgulama aracının ücretli sürümünü alabilir ve tüm özelliklerini aktif şekilde kullanabilirsiniz.

Geriye yönelik analiz yapma ile ilgili Majestic SEO eşsiz bir kullanım ayrıcalığı sunar. Diğer pek çok backlink sorgulama aracında güncel veriler baz alınarak, en uygun analizler sunulmaktadır.

Majestic SEO, geçmişe yönelik olarak da kapsamlı bir analiz yapabilmektedir. Geçmişte kullanılan linkler ile bugünkü link sayılarını karşılaştırarak, analizlerin daha dengeli ve detaylı bir şekilde incelenmesine fırsat oluşturur.

Cognitive SEO

Backlink yönetim aracı olarak tanınan Cognitive SEO, kullanıcı dostu ara yüzü ile dikkat çekmektedir. Sunmuş olduğu veriler sayesinde, güvenilir ve kaliteli bir backlink zemini oluşturmanızı destekler. Ayrıca çok kısa sürede backlink analizi yapabildiği için, zaman açısından kullanıcılarını memnun eder.

Sorgulama aracının en dikkat çeken özelliklerinden birisi de sunmuş olduğu kapsamlı bilgilerdir. Hem sizin web sitenizi, hem de rakip web siteleri araç içerisinde ekleyerek, dilediğiniz gibi analiz yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Rakiplerin bilgilerini ve kendi bilginizi sisteme girdikten sonra backlink sayısına bağlı şekilde bir bekleme süresi belirlemektedir. Bu süre içerisinde bilgilere göre detaylı bir analiz gerçekleştirmektedir. Üstelik analiz sırasında, linklerin aktif olup olmadığının da kontrolünü gerçekleştirmektedir.

En popüler backlink sorgulama araçlarından olan Majestic SEO ve Moz gibi kaynaklardan da backlink verilerini alabilmektedir. Analiz sonuçlarını tek bir sayfada sunar. Linklerin mevcut durumunu, linkin alındığı sayfaya ait bilgileri, linklerin türünü de daha pek çok ayrıntıyı da analiz sayfasından inceleme şansına sahip olabilirsiniz.

SEO Spyglass

En eski backlink sorgulama araçlarından biri olan SEO Spyglass, diğerlerine kıyasla bir web servisi değildir. Bir yazılım olarak geliştirilmiş olan SEO Spyglass, SEO Powersuite paketini içerisine dahil olan yazılım türüdür. Pek çok web sitesini tarayarak veri toplayabilir.

Güncel bir backlink altyapısı oluşturmak için kullanıcılarına ideal çözümler sunar. Ancak SEO Spyglass kendi verilerini kullanmamaktadır. Bunun için de diğer sorgulama araçlarına kıyasla çok kapsamlı bir rapor sunamaz.

Blekko

Bir arama motoru olarak geliştirilen Blekko, backlink aracı olarak da kullanılabilmektedir. Blekko arama motoru, spam sonuçlar içermez. Buna karşın nokta atışı ve isabetli verileri toplamakta başarısız kalabilmektedir.

Arama motorunun hedeflerinden birisi de SEO altyapısı oluşturmaktı. Bunun için backlink sorgulaması yaparken, bazı parametreleri kullanarak linkleri listeleyebilmektedir.

Exalead

Blekko gibi bir arama motoru olarak geliştirilen Exalead, algoritması sayesinde link araması yapılmasına da izin vermektedir. Ancak Türkiye için oldukça geniş ve isabetli backlink listesi sunduğunu söylemek zordur.

Yine de yurtdışı bazlı daha güncel ve güvenilir sonuçlara erişmek için, ideal bir backlink sorgulama aracı olabilir. Oldukça geniş verileri sunması ve ücretsiz bir araç olmasından dolayı sıklıkla kullanılmaktadır.

Sitenize backlink sağlayan diğer sitelerin kısa açıklamaları ile birlikte anlık görüntülerini sizlere aynı anda sunabilmektedir. Bu açıdan kullanıcılara ayrıcalıklı bir kullanım sunduğu söylenebilir.

Analizleri içerisinde, backlinklerin geldiği sitenin veya sitelerin başlıkları ile URL’lerini de sizlere detaylı bir şekilde göstermektedir.

Ücretsiz ve kapsamlı bir veri akışı sunmasından dolayı, ücretli backlink sorgulama araçlarına karşın tercih edilebilir. SEO uzmanları için en cazip yönlerinden birisi ise; sunduğu analizlerin Yahoo’nun sonuçlarına çok yakın olmasıdır.

Link Research Tools

Backlink analizi ve sorgulaması için tercih edilen en popüler araçlardan biridir. “İhtiyacınız olan tek SEO aracı” sloganı ile kullanıcılarına hizmet sunmaya devam etmektedir. Oldukça hızlı olan araç, basit ve anlaşılabilir sonuçları ile de kullanıcıların favorisidir.

SEO uzmanlarının ve backlink sorgulaması yaparak analizleri kullanan kişilerin, gereksiz veri ve bilgiler arasında kalmasını engeller. Esas hedefi sadece kişilerin istediği ve beklediği veri tabanlarıdır.

Toplamda 53 farklı kaynaktan veri analizi yapabilir. Bu kaynaklar içerisinde Majestic SEO ve Moz Link Explorer gibi backlink sorgulama araçları da yer almaktadır. Birden fazla kaynaktan veri taraması yapmak yerine, sadece tek bir araç kullanarak istediğiniz bilgilere daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Üstelik analiz sırasında tüm linkleri kullanılabiliyor olup olmadığını da kontrol edebilmektedir. Sizlere sunulan analizler, 22 farklı kriter ile incelenen linklerden oluşmaktadır.

Ahrefs

SEO uzmanları ve ajanslarının ilgisini çekmeyi başaran Ahrefs, raporlarını grafikler ile sunmaktadır. Backlink bölümünde yapılan geliştirme ve iyileştirmeler ile birlikte elde ettiğiniz backlink verilerini kolaylıkla inceleyebilirsiniz. Ayrıca 404’e düşen backlink verilerine de kolaylıkla ulaşabilmenizi sağlar.

Semrush

Ahref sorgulama aracı ile aynı yapıya sahip olan Semrush, sitenize gelen backlink’leri toplu bir şekilde inceleyebilmenizi sağlar. Yine Ahref’te olduğu gibi, 404’e düşen backlink’lere ulaşabilir ve domain rating’leri de inceleyebilirsiniz. Backlink analizi yaparak, siteniz için en uygun backlink stratejisini oluşturabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu