Facebook Pixel
Dijital Pazarlama

SMO Nedir?

Sosyal medya kullanımı her geçen gün artış göstermekte ve yeni bir pazar haline dönüşmektedir. Sizler de müşteri kitlenize ulaşmak veya hizmetlerini doğru kitleye tanıtmak için, doğru stratejileri kullanmalısınız.

Sosyal medya hesabınız için yapacağınız bu düzenlemeler, SMO yani Sosyal Medya Optimizasyonu olarak açıklanmaktadır. SMO ne demek ve hakkında tüm merak edilenleri birlikte inceleyelim.

Sosyal Medya Optimizasyonu- SMO Nedir?

Sosyal medya hesabınızda yaptığınız paylaşımların, ürettiğiniz içeriklerin ve ürünlerinizin doğru kitleye ulaşmasını sağlamak için, SMO çalışması yapmanız gerekmektedir. SMO nedir sorusunu kısaca yanıtlamak isteriz. Sosyal medya hesabınızın düzenlenmesi ve profesyonel bir görünümde olması için SMO çalışması yapılmaktadır.

SMO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Sosyal medya optimizasyonu, iki aşamalı olarak yapılmaktadır. Görsellerin paylaşılması ve blog oluşturma, ilk aşama olarak bilinmektedir. Web sitesi tasarımı ise; ikinci aşama olarak uygulanmaktadır. Hizmetler veya ürünler ile ilgili fazla sayıda içerik oluşturulmaktadır. Bu içerikler, daha fazla trafiğin oluşmasını sağlayacaktır.

Web sitesinin hızlı bir şekilde yanıt vermesi sağlanır. Ayrıca kullanıcı dostu web sitesi tasarımı da SMO çalışmasının en önemli aşamasıdır. İçeriklerin içinde yer alan bölümler, ara başlıklar SEO çalışmasına uygun şekilde hazırlanmalıdır.

Sosyal Medya Optimizasyonu Neden Önemlidir?

Sosyal medya optimizasyonu, SEO çalışmalarında olduğu gibi site trafiğinin artış göstermesi için önemli bir çalışmadır. Web taramasında sitenizin üst sırada çıkmasını sağlar. Ayrıca daha geniş ve yeni bir kitleye hitap edebilmek için en iyi sonuçları da verir.

SMO’nun Firmalara Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

SMO ne demek ve firmalara sunmuş olduğu avantajlar merak konusudur. Sosyal medya optimizasyonu çalışması yaparak, işletme veya firmanızın daha avantajlı bir konumda yer almasını sağlayabilirsiniz.

 • Markanızın veya işletmenizin kısa sürede güçlenmesini sağlar.
 • Web siteleri arasında daha fazla görünür olmanızı sağlar.
 • Hedef veya potansiyel müşteri kitlenize kısa zamanda ulaşabilmenize yardımcı olur.

Arama Motoru Optimizasyonu ve Sosyal Medya Optimizasyonu Arasındaki Fark

Arama motoru optimizasyonu ve sosyal medya optimizasyonu benzer olarak görülse de pek çok farklılıkları bulunmaktadır. Bunun için öncelikli olarak SEO çalışmalarının incelenmesi gerekmektedir.

Yapılacak olan SEO çalışması, arama motorları için direkt olarak trafiği hedef alan bir çalışmasıdır. Ancak SMO çalışması SEO ile birlikte bu trafiğin daha fazla artmasını ve arama motorlarında üst sırada yer almanızı sağlar. SMO çalışması web sitenizin dikkat çekici olmasını sağlayacak en kritik noktalardan biridir.

SEO ve SMO Arasındaki Temel Farklar Nelerdir?

SEO ve SMO arasındaki temel farklar şu şekilde sıralanabilir:

 • SEO çalışmaları hem site içi, hem de site dışı optimizasyonunu sağlar. SMO çalışması için sadece site dışı optimizasyonunu yapan bir sistemdir.
 • SEO çalışmasında arama motorlarının sonuç sayfalarında etkili olan ve sıralamayı belirleyen içerikler kullanılmaktadır. SMO çalışmasında ise; sosyal medya platformları kullanılmaktadır.
 • SEO çalışmalarında, arama motorlarının önem verdiği ve web sitesindeki içeriklere gizlenmiş olan anahtar kelimeler kullanılmaktadır. Bu anahtar kelimeler SEO çalışmasının kalitesini de yakından ilgilendirmektedir. Ancak SMO çalışmalarında sosyal medya platformlarının özelliklerinden yararlanılmaktadır. Bu sayede potansiyel ve hedef müşteri kitlesine ulaşılabilmektedir.
 • SEO’nun en önemli faktörlerinden birisi de HTML kodu ve site tasarımıdır. Ancak SMO’da profilin genel görünümü ve paylaşılan içeriklerin kalitesi ve sayısı önemli olan konulardır.

Sosyal Medya Optimizasyonuna Başlamak

Ziyaretçilerin web sitenize gelmesi ve daha uzun süre kalması için SEO çalışmaları yeterli olacaktır. Ancak sosyal medya optimizasyonu çalışmaları ile de daha fazla kişiye kısa sürede ulaşabilirsiniz. SMO çalışmasında dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Sitenizde çok sayıda içerik olmasına dikkat etmelisiniz. İçeriklerin sayısı ve fazlalığı SMO çalışmasının başarılı olmasını da sağlayacaktır.
 • SMO çalışmasında web sitesinin tasarımı yeniden düzenlenmektedir. Hem kullanışlı ve dikkat çeken bir tasarım, hem de hızlı çalışma sistemi bu aşamada oldukça önemlidir.
 • Özellikle “diğer yazılarımıza da göz atmak ister misiniz” gibi yönlendirici bölümlerin bulunmasına özen gösterilmelidir.
 • Öznellik konusu, SMO çalışmasının başarılı olmasını sağlayan önemli bir konudur. Her zaman yaratıcı ve öznel içeriklerin paylaşılması gerekmektedir.
 • Sadece markayı yansıtan ve ilgilendiren içeriklerin değil, güncel olayları da yakından takip edecek şekilde içeriklerin oluşturulması gerekmektedir.
 • Ziyaretçilerin profilinizde markanızı tam olarak anlaması için, profesyonel ve kurumsal bir marka kimliği oluşturulmalıdır. Ana faaliyetler dışında, müşterilerinize olan yaklaşımınızın da tam olarak yansıtılması gerekmektedir.

SEO ve SMO Ne İşe Yarar?

SEO ve SMO, web sitesinin ziyaretçi trafiğini artırmak, müşteri kitlesine daha hızlı şekilde ulaşmak ve arama sonuçlarında üst sırada yer almak için yapılması gereken çalışmalardır.

Hem SEO, hem de SMO çalışmaları hedef kitleye göre hazırlanmaktadır. Ayrıca potansiyel müşterileriniz ile daha sağlıklı iletişime geçmenize de yardımcı olacaktır. Her iki çalışma da web sitesinin yükselişi açısından önem taşımaktadır. Ancak her iki çalışmanın da uygulanışında farklılıklar bulunmaktadır.

SMO Eğilimleri

SMO, sürekli olarak yenilenen ve değişen eğilimlere sahiptir. Bunun en önemli nedeni ise; kullanıcıların sosyal medya ve web sitesi kullanım alışkanlıklarının da sürekli olarak değişmesidir. Özellikle mobil cihaz kullanımının ve sosyal medyanın bu eğilimlerde etkisinin büyük olduğu görülmektedir.

SMO stratejilerinin belirlenmesinde mobil odaklı olarak geliştirilen çözümler önem taşımaktadır. Özellikle video içerik üretimi, SMO çalışmalarında önemli bir yere sahiptir. SMO eğilimleri içerisinde yapay zekanın da oldukça önemli bir yere sahip olduğunu belirtmek gerekmektedir.

Kullanıcı deneyimleri de yine başarılı bir SMO çalışması yapmak için, üzerinde durulması gereken eğilimler arasında yer almaktadır.

SMO Analiz Araçları

Sosyal medya optimizasyonu için strateji oluşturma sürecinde, analiz araçlarının da kullanılması gerekmektedir. Bu analiz araçları sayesinde, daha kaliteli ve hedef kitleye uygun içerikler oluşturulabilmektedir.

SMO analiz araçları içerisinde Google Analytics ve Hootsuite yaygın olarak kullanılan platformlardır. Bunlara ek olarak, Sprout Social, Buffer ve Brandwatch gibi analiz araçları da SMO çalışmaları içerisinde sıklıkla tercih edilmektedir. Markaların sosyal medya platformlarındaki performansları takip edilmektedir. Ayrıca daha kaliteli ve güvenli SMO stratejileri geliştirilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu