Facebook Pixel
SEO

Backlink Nedir?

Backlink; SEO alanındaki en önemli ölçümlerinden birisidir. Geri bağlantı olarak da adlandırabileceğimiz backlinkler bir web sitesinden diğer web sitesine verilen referans bağlantılardır.

Backlinkler ile ilgili Google’da birçok farklı bilgiye ulaşmak mümkündür. Eskiden ilk sıralara yükselmeniz için içeriğinizin iyi, vermiş olduğunuz bağlantıların kaliteli olmasına gerek olmadan yükselmek daha kolaydı.

Günümüzde Google ve diğer arama motorları tarafından içeriğin dikkat çekici olması için önemli bir faktör bulunur. Bu da kaliteli bağlantılardan backlink almaktır. Kaliteli backlink almanın önemi artmıştır artmaya da devam edecektir.

Alınan bağlantının kaliteli ve organik arama motorunda sizi üst sıralara çıkaracak nitelikte değilse tam olarak amaca yönelik backlink almış olmazsınız.

“Sayfamda o kadar bağlantı bulunmakta neden arama motorlarında ilk sıralara yükselemiyorum.” dememek için almış olduğunuz bağlantıların kalite olmasına kesinlikle dikkat etmelisiniz.

Web sitesinde birden fazla sayfaya kaliteli bağlantı vermek SEO konusunda sizlerin yanında oluyor ve ilk sıralara çıkmanız için değerli bir hal alıyor.

Backlink Türleri 

İki temel bağlantı türü bulunur. Bunlardan birisi nofollow diğeri ise dofollow backlinktir.

Nofollow Backlink

Arama motorlarına bağlantıyı takip etmemeleri gerektiğini söyler. Web sitesinin bağlantıyı onaylamadığını söyler ve A sitesinden B sitesine gitme diye bir durum söz konusu değildir. Bu yüzden Nofollow linkler Google’da daha üst sıralara çıkmak için yardımcı olmaz.

Dofollow Backlink

“Güvenli link” olarak görülür ve nofollow linklere göre SEO’da etkili olan bir link türüdür. Başka bir web sitesi standart olarak sizin sitenize bağlandığı zaman arama motoru sıralamanız etkilenir.

Dofollow-backlink

Backlinkler Neden Önemlidir?

Vermiş olduğunuz backlinkler Google tarafından kaliteli, güvenli ve yararlı olarak algılanır.

Üst Sıralarda Yer Alırsınız

Backlinklerin en önemli faydası şüphesiz sıralamanızı yükseltmesidir. Almış olduğunuz backlinkler sayesinde daha üst sıralarda yer alırsanız daha güvenilir bir imaj vermiş olursunuz.

Web sitesine verilmiş olan geri bağlantılar yanlış alındığı ve kaliteli olmadığı zaman üst sıralarda yer almanız bir hayal olarak kalabilir. Bunun sonucunda da sektörde sahip olduğunuz otoriteyi ve güvenilirliği ispatlamak bir hayli zor olur.

Trafiği Artırır

Web’in ilk zamanlarında sadece gezinme amaçlı olan bağlantıların amacı değişmiştir. Fakat yüksek kaliteli bağlantıların sitenizin organik trafiğini arttırdığı olgusu değişmemiştir.

Linklerin amacı; bir sayfadan bir diğer sayfaya, site içerisinde veya farklı siteler arasına yönlendirmektir.

Google’ın Yeni Sayfalar Bulabilmesini Sağlar

Googlebot, arama motoru tarafından kullanılmaktadır ve yeni web sayfalarını keşfedebilmek için bağlantılardan yararlanır.

İçeriğinizin daha hızlı Google içeriğine eklenmesini ve sıralanmasını kolaylaştırmak istiyorsanız güvenilir bir kaynaktan bağlantı almalısınız.

Sitenizdeki Backlink Kontrolünü Nasıl Sağlarsınız?

Sitenize alacağınız linklerin mükemmel olması için çalışmalar yapıp taktikler geliştirmelisiniz. Tabii ki rakipler hakkında herhangi bir bilgi edinmeden taktik geliştirmeniz pek sağlıklı olmayacaktır. Bu sebeple öncelikle rakipleriniz backlinkleri hakkında nasıl yol izlediklerini gözlemleyerek bakış açılarını anlamalısınız.

Backlink kontrolü sağlayabileceğiniz çeşitli araçlar bulunmaktadır. Bu araçlar sayesinde hem kendi linklerinizi hem de rakiplerinizin linklerini inceleyebilirsiniz. Google Search Console, link profilinizi inceleme noktasında sizlere yardımcı olacaktır.

Google Search Console İle Backlink Analizi

Google Search Console, ücretsiz bir araçtır. Rakipler hakkında sizlere herhangi bir bilgi sunmaz. Fakat kendi sitenizin organik trafiği hakkında bilgi sunar.

Google Search Console giriş yapıp sol kenar çubuğundan “Bağlantılar” sekmesine tıklayın. Daha sonra “Harici Bağlantılar” sekmesinden sitenize gelmiş olan linkleri görebilirsiniz.

Sayfada üç konu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bunlar:

  • En çok bağlantı verilen sayfalar – Sitenize en çok verilen bağlantıları gösterir.
  • En çok bağlantı veren siteler – Sitenize en çok bağlantı veren web sitelerini gösterir.
  • En çok bağlantı veren metin – Siteye bağlanırken en sık kullanılan metinlerdir.

Rakiplerinizin Backlink Analizini Ahrefs İle Gerçekleştirin

Search Console kendi sitenizdeki organik trafik hakkında bilgi edinebildiğiniz bir araçtır. Ahrefs ise rakipler hakkında sizlere destek olmaktadır.

Analiz edilen rakiplerin ne gibi linklerden bağlantı aldıklarını öğrenip kendi sitenize backlink almak için strateji geliştirebilirsiniz. Rakip analizi sonucunda geliştirdiğiniz stratejiler SEO tarafında daha iyi bir sonuç almanızı sağlayacaktır.

Sitenize Nasıl Backlink Alırsınız ?

Tedarikçilerden Link İsteyin

Eğer sitenizde başka tedarikçilerden almış olduğunuz ürünleri satıyorsanız backlink konusunda daha rahat olursunuz. Çünkü genellikle tedarikçilerin sitelerinde nereden alınır gibi link veren sayfalar mevcuttur. Bu kişilerin sayfasında bulunabilir ve size backlink vermesini isteyebilirsiniz.

Niş Forumlarda Konumlanmak

Bağlantılarınız sektörünüzle alakalı forumlarda yer alması, forumu takip eden kişilerin bir kısmınızı sitenize yönlendirebilir. Bu şekilde otoriteniz ve görünürlüğünüz artacaktır.

Sektör ile ilgili bir forum bulduğunuzda uygun profil oluşturun ve yararlı bilgiler veren kullanıcı olun. Güvenilir bir profil çizdikten sonra da sitenize backlinkler almanız mümkün hale gelecektir.

Kaynak Olarak Yer Alın

Yapılan işlerde zaman harcamak ve o zamanı güzel yönetmek çok değerlidir. İçerikleriniz, ürünleriniz kaliteli ve yaptığınız işe zaman ayırıyorsanız kaynak olarak kullanılmanız gerçekten çok olasıdır.

Kaynak olarak kullanıldığınız zaman da backlink almış olursunuz. Örneğin başkası tarafından E-Ticaret ile ilgili bir içerik yazılıyor. Fakat E-ihracat kısmında yeteri bilgisi yok.

Bu durumda kalite bir içerik olarak değerlendirmeye aldığı sayfaya “bu konu hakkındaki detaylı bilgiyi vermiş olduğum kaynağa giderek detaylı bilgiyi edinebilirsiniz.” link vermesidir.

Araştırma Yayınlamak ve Basıma Sunmak

 Basında yer almanın en iyi yollarından birisi özgün araştırmalardan geçer. Özgün araştırmalarınızı birincil veya üçüncül veri kaynaklarından elde etmeniz zaman alsa da sonucunda göreceğiniz geri bildirim kesinlikle zamanınızın boşa gitmediğini kanıtlayacaktır.

Rakibinizin Link Profilini İnceleyin

Bağlantı elde etmek için harcadığınız zamanın en verimli olduğu ve tercih edilen yöntemlerden birisi de rakiplerin bağlantı profillerini incelemektir.

Rakiplerinizin bağlantı aldığı kanalları bilmek, organik stratejilerinin neler olduğunu bilmek ve ne tür içerikler paylaştıkları hakkında bilgi edinmek rakiplerinizin önüne geçmek için kullanabileceğiniz stratejilerden birisidir.

Sonuç

Sitenizin SEO tarafında gelişmesi için linklerin rolü yok sayılamaz. Kaliteli ve analizler sonucu elde edilen backlinklere yer vererek sitenizin Google’daki sıralamasını üst sıralara taşımaya başlarsınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu