Facebook Pixel
SEO

SEO Danışmanı

SEO danışmanı, herhangi bir web sayfasının Google veya diğer arama motorlarında, hedeflenen anahtar kelimelerde sıralama kazanması ve bütünsen olarak web sayfasının organik olarak trafiğinin artması için çalışan ve bunun için stratejiler üreten kişidir. SEO Danışmanları aynı zamanda SEO Uzmanı olarak da adlandırılır. Dönüşüm odaklı ve organik yollardan çözümler üretir.

Bu noktada sadece SEO danışmanı değil web site sahibi de sorumlu kişi ile birlikte takım halinde çalışmadır. Devamında başarı kaçınılmazdır. SEO danışmanı aynı zamanda web sitenizin otoritesine ve marka bilinirliğinize de katkı sağlar.

Örneğin;

Bir hukuk blog sayfasının sahibi olduğunuzu düşünelim, web siteniz organik olarak trafik almıyor ve Google’da kullanıcının karşısına görünürlük sağlayamıyorsunuz.

Bu nedenlerden bazıları;

 • Rakipleriniz sizden daha kaliteli içerikler üretmiştir.
 • Doğru anahtar kelimeler kullanılmamıştır.
 • Sayfalarınız arası kaliteli bağlantılar kullanılmamıştır.
 • Verimli dış kaynaklara bağlantılar verilmemiştir.
 • Web site hızınız yavaştır.
 • Kullanıcı deneyimi yüksek olmayan bir web siteye sahipsinizdir.
 • Dış kaynaklara yatırım yapmıyor ve bağlantı kanallarını kullanmıyorsunuzdur.
 • Rakip analizi doğru yapılmamıştır.
 • Anahtar kelime analizi doğru yapılmamıştır.
 • Rakip içerik boşlukları tespit edilmemiştir.
 • İç ve Dış optimizasyonlar yapılmamıştır.

SEO Danışmanı bu ve bunun gibi tüm aksiyon planını hazırlar ve uygular.

Ben Fahri Demir 3 Yıldır Profesyonel SEO Danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Doğal yollardan Google kural ve kriterlerine uygun SEO çalışması ve periyodik olarak büyüme gerçekleştirmek istiyorsan benimle iletişime geçmeni sabırsızlıkla bekliyor olacağım.

SEO Danışmanlığı
SEO Danışmanlığı

SEO Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

SEO Danışmanlığı detaylı bir yol haritası, detaylı plan, teknik analiz ve yaratıcılık gerektirir. Tüm danışanlarım için doğru analiz ve doğru stratejiyi bulur ve uygularım. İlk etapta sektörün tüm analizini yapar, yapı taşlarını tüm detayları ile kendime raporlarım. Sektörde sizlerin belirlemiş olduğu ve Google arama motorunun kural ve kriterlerine uygun en iyi rakiplerinizin tespiti yapılır.

Bu veriler doğrultusunda hizmet başlar ve almış olduğumuz aksiyonun karşılığında oluşan verilere göre hareket edilir. Dijital dünya değişen ve enerjisi yüksek bir ortamdır. Asla boşlamaya gelmez. Rutin kontrollerle analizler yapılıp, rakipler mercek altına alınıp, arama niyeti kavramı göz önünde bulundurulup çalışmalar ve stratejiler devam eder.

Bu sürekli işleyen hizmetlerden bazılarını ele alacak olursak;

 • Teknik SEO
 • On Page SEO (Site İçi SEO)
 • Off Page SEO (Site Dışı SEO)
 • Anahtar Kelime Analizi
 • Sektör Analizi
 • Rakip Analizi
 • Backlink Analizi
 • Yenilikçi Strateji
 • Zararlı Bağlantı Kontrolleri
 • İçerik Kontrolleri
 • Sıralama ve Tıklama Analizi
 • Güvenlik Kontrolleri
 • Mobil Uyumluluk Kontrolleri
 • Kapsam Hatası Kontrolleri
 • Görsel Optimizasyonu
 • Sitemap Düzenleme ve Kontrolleri
 • Robots.txt Dosyası Düzenleme ve Kontrolleri
SEO Danışmanlığı Nasıl Yapılır?
SEO Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

SEO Danışmanı Ne Yapar? Görevleri Nelerdir?

SEO Danışmanının işi, web sitelerinin organik trafiğini, tıklanma sayılarını, görüntülenme sayılarını ve marka bilinirliğini artırmaktan sorumlu kişidir. SEO danışmanları sadece trafik artırma odaklı değil aynı zamanda dönüşüm odaklıda çalışırlar. Sadece web sitemize trafik gelmesi bize bir kazanç sağlamayacaktır. Bu kullanıcılarında yani hedef kitlenin analizini de yapmaktadır. Bu genel işlemlerden elde etmiş olduğu verileri raporlar ve geleceğe dönük stratejiler üretir. Bu ve bunun gibi birçok iş kalemi SEO danışmanının işleri arasında yer alır.

SEO Danışmanı Görevleri Nelerdir?

SEO Danışmanlarının görevleri arasında en asil üç görev bulunmaktadır. Bunlar web site trafiğini artırmak, görüntülenme sayısını artırmak ve marka bilinirliğini artırmaktır.

Organik Trafiği Artırmak

SEO danışmanı, sorumluluğunda olan web sitesinin mevcut yapıdaki durumunu analiz eder ve organik trafiği artırmaya yönelik strateji ve hamleler üreterek çalışmalar yapar. Organik trafiği artırmak için yeni içerik üretimi, mevcut içerik revizesi oluşturmak danışmanın tercih stratejileri arasında yer almaktadır.

Görünürlüğü Artırmak

SEO danışmanı hizmet verdiği web sitesinin olabildiğince fazla anahtar kelimelerde gösterim almasını ister ve bu yönde çalışmalar yapar. Görünürlüğün artması ve zamanla bu artışın trafiğe dönüşmesi için stratejiler geliştirir.

Marka Bilinirliğini Artırmak

SEO danışmanı birçok anahtar kelimeden gösterim ve tıklama almasını sağlayarak aslında doğrudan marka bilinirliğine katkı sağlar. Bu noktada meta başlık (Meta Title) ve meta açıklama (Meta Description) kullanımı oldukça önem taşır.

SEO Danışmanlığı Almak Neden Önemlidir?

Bir web sitenin veya herhangi bir projenin kendine ait yapısı ve farklı analiz yöntemleri vardır. Bununla alakalı olarak her projenin kendine ait özel çalışma stratejileri vardır. SEO uzmanları elde etmiş olduğu veriler neticesinde, doğru bir yol haritası planı oluşturarak işlerine başlarlar. Tüm kural kriter ve algoritmaya hakim olan kişiler SEO uzmanlarıdır. Tabiki bu uzmanları seçerken dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. İçeriğin devamında bu konuyu detaylıca anlatıyor olacağım. İçeriğe devam etmeni öneririm 🙂

SEO Danışmanlığı Hizmeti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

SEO danışmanı seçerken, seçici olmanızda ve kişiyi iyi analiz etmenizde fayda var. Özellikler kullanmış olduğunuz alt yapı hakkında bilgili ve daha önceden deneyimli olması oldukça önemli bir husustur. SEO uzmanı seçiminde ilk olarak bu nokta seçici olmanız konusunda avantaj sağlar. Devamında mutlaka referanslarına bakıp incelemelisiniz.

Kesinlikle doğal olmayan, illegal şekilde ilerleyeceğiniz hiç bir SEO uzmanını tercih etmemelisiniz. SEO zaman isteyen ve belirli süreçte periyodik bir büyüme sonucu kalıcı başarı sağlayacağınız bir çalışmadır.

Önemli! Kesinlikle markanıza ilk sıra garantisi veren kişilerden uzak durunuz! Böyle bir garanti söz konusu dahi değildir! En verimli ve kalıcı sonuç periyodik performans artışı ile olur…

SEO Danışmanlığı Hizmeti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?
SEO Danışmanlığı Hizmeti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Fahri Demir SEO Danışmanlığı Hizmet Kapsamında Neler Yapar?

Fahri Demir kurumsal ve Bireysel internet sayfalarınızın daha fazla görünürlüğü ve tıklama sayılarını artırmaya yönelik özel stratejiler uygular. Bu özel stratejiler marka bilinirliğinizi tetikler ve artırır. SEO danışmanlığı kapsamında hizmet verdiğim bazı alanlardan bahsetmek isterim;

Web Site Optimizasyonu: Web sitelerinizin saya içi tüm optimizasyon süreçlerini gerçekleştirdiğim ve yürüttüğüm düzenlemelerdir.

Web Site Denetimi: Karşılaştırmaları, istatistikleri, Google index durumlarını, HTML kodlarını, organik trafik istatistiklerini ve anahtar kelime hedeflemelerini kontrol ettiğim süreçtir.

Rakip Analizi: Rakip web sitelerinin artı ve eksi yönlerini yani güçlü ve zayıf yanlarını araştırdığım ve belgelediğim çalışma türüdür.

Sektör Analizi: Sektörde başarıya ulaşmış ve bunun yanı sıra ilgili sektörü tüm yönleri ile araştırıp, kullanıcı deneyimini açısında da bilgilendiren çalışma zaman dilimimin adıdır.

Anahtar Kelime Analizi: Rakiplerin ve sektörün odaklandığı yerdir. Aslında bu alanda doğru bilinen birçok yanlış vardır. Önemli olan sizin söyleminizdeki kelime değil son kullanıcının o kelimeyi arama terimleri. İnanın bazen çok farklı terimlerle karşılaşılıyor.

Teknik SEO Sorunları: Bu süreçte web sayfamızda bulunan 404 hataları, bozuk bağlantılar, eksik H1, meta açıklama, meta başlık, görsel boyutları, kopya içerik kontrolleri, robots.txt dosyası, sitemap.xml gibi birçok alanın iyileştirmesini gerçekleştiririm.

Gibi gibi A’dan Z’ye tüm süreçleri ele alıp tüm konulara değinip iyileştirmeler ve stratejiler üretmekteyim. Ve her zaman periyodik olarak performansın garantisini vermekteyim.

SEO Danışmanı Nasıl Olunur?

SEO danışman eğitimi uzaktan alınabilirken, kurs merkezlerine gidilerek de alınabilir. Bu eğitimler sırasında öğrenciler, piyasanın büyük bölümüne sahip olması sebebi ile Google arama algoritması konusunda bilgilendirilir. Buralardan alınacak olan sertifika ile bu alanda iş bulma ihtimali güçlendirilebilir.

SEO danışmanı olmak için bir herhangi bir bölüm ve fakülte mezunu olmanıza gerek yoktur. Uzaktan online eğitim ve kurslarla bu eğitimi alabilir ve kendinize uzmanlık alanı yaratabilirsiniz. Almış olduğunuz eğitimlerde sertifika almanız iş bulma ihtimalinizi güçlendirir. Ciddi emek ve araştırmacı olmanız gerekmektedir. Birazda yaratıcılık kattığınızda sonrasında kendinize inanın 🙂

İlgili Makaleler

17 Yorum

 1. Dolu dolu faydalı bir içerik olmuş. Optimizasyonla alakalı daha detaylı bilgiler istiyoruz Fahri hocam 🙂

  1. Teşekkür ediyorum Berkay Bey, ilk içerik güncellemesinde optimizasyonla alakalı tüm detayları iletmiş olacağım. Geri bildiriminiz için teşekkür ediyorum 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu