Facebook Pixel
Uncategorized

Chat GPT

OpenAl ’ın geliştirmiş olduğu Chat GPT, iletişim konusundaki uzmanlığı ile dikkat çeken bir yapay zeka sohbet robotudur. Chat GPT, çeşitli öğrenme teknikleri ile geliştirilmiştir. Doğal bir iletişim dili kullanarak, insanlarla etkileşime geçebilmektedir.

Chat GPT ile metin analizleri yapılabilir veya sohbet botları oluşturulabilir. Dil çevirisi gibi işlemler de Chat GPT aracılığı ile gerçekleştirilen pratik işlemler arasında yer almaktadır. Chat GPT nedir ve özellikleri ile ilgili tüm detayları birlikte inceleyelim.

Chat GPT’nin Özellikleri

Chatgpt, sohbet etme, metin oluşturma veya çeviri yapma gibi işlemler için yaygın olarak kullanılan bir yapay zeka modelidir. GPT-3,5 dil teknolojisi ile yazılmış olan Chat GPT, OpenAl tarafından geliştirilmiştir.

Özellikle farklı kaynaklardan elde ettiği gelişmiş kelime kapasitesi ve verileri ile kendini geliştirmeye ve eğitmeye devam etmektedir. Chat GPT özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Chatgpt, oldukça hızlı şekilde yanıt verebilme özelliğine sahiptir. İnsanlarla karşılaştırıldığında yanıt verme hızının, çok daha yüksek olduğu görülmektedir. Bunun için sohbet uygulaması olarak daha kullanışlıdır.
 • Chat GPT, aralıksız olarak hizmet verebilmektedir. 7/24 Chat GPT’den yararlanılabilmektedir.
 • Kullanıcılardan alınan bilgileri de öğrenebilmektedir. Bu bilgileri anlamaya çalışır ve kullanılan dil ile ilgili yeni bilgileri de sistemine ekler.
 • Aralıksız olarak, dil üzerinde öğrenme yaptığı için daha az hata yapmaktadır. Ancak yine de bazı bilgileri yanlış yorumlayabilir veya hatalı yanıtlar verebilir.
 • Chat GPT bir yapay zeka modeli olduğu için insanlar gibi düşünemez. Bununla birlikte düşünceleri de tam olarak anlamayabilir.
 • Chat GPT veritabanında, 300 milyardan daha fazla kelime olduğu bilinmektedir. Bunun için her konu ile ilgili hızlı bir şekilde yanıt oluşturabilir.
 • Sohbet sırasında sadece yöneltilen sorulara yanıt vermez. Konu ile ilgili uyumlu olacak şekilde karşı sorular sorabilme yeteneğine de sahiptir.

Chat GPT Nasıl Kullanılır?

Chat GPT, kullanımı oldukça basit bir yapay zeka modelidir. Önceden eğitilmiş bir yapay zeka modeli olduğu için kullanıcılar birkaç basit adımı takip ederek, Chat GPT’yi kullanmaya başlayabilirler. Chat GPT nasıl kullanılır ve izlemeniz gereken adımları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Microsoft, Google ya da diğer sitelere bir e-posta adresi ile kaydınızı oluşturun.
 • Kayıt sırasında siteye, telefon numaranızı da eklemelisiniz. Telefon numaranıza OpenAl tarafından gönderilen doğrulama kodunu ilgili alana yazın.
 • Chat GPT nedir ve nasıl kullanılacağına yönelik bir açılış metni sizi karşılayacaktır. Kısa bilgilendirmeyi okuduktan sonra, Chat GPT ile sohbet alanına geçiş yapabilirsiniz.
 • İstediğiniz konu ile ilgili sorularınızı ilgili alana yazın. Daha net ifadeler ile kuracağınız cümleler, alacağınız cevapların da doğruluk oranını etkileyecektir.
 • Bir yapay zeka modeli olduğu için Chat GPT sadece 2021 yılından sonraki verilerden oluşan bilgilere sahiptir. Ancak kendini geliştirme özelliği sayesinde, her kullanıcıdan ve sohbetten yeni şeyler de öğrenebilmektedir.

Chat GPT ile Neler Yapılabilir?

Chat GPT, anında tercüme ve dil çevirisi için sıklıkla kullanılmaktadır. Hemen her dilde yazılan metinler, Chat GPT aracılığı ile kısa sürede tercüme edilebilmektedir. Sadece sohbet etmek için de yapay zekayı kullanabilirsiniz. SEO uyumlu metin oluşturma, konu araştırmaları, çeviriler, sohbet gibi pek çok işlem için Chat GPT’yi kullanabilirsiniz.

Chat GPT Türkçe Kullanılabilir mi?

Chatgpt, dünya üzerindeki pek çok dilde kullanılabilme özelliğine sahiptir. Türkçe dil desteği sunan Chat GPT yapay zeka modeli, Türkiye’deki kullanıcılar tarafından Türkçe olarak kullanılabilmektedir. Chat GPT Türkçe dahil olmak üzere, şimdilik 30 farklı dilde kullanılmaktadır.

Chat GPT’nin Kullanım Alanları Nelerdir?

Chatgpt, günümüzde pek çok farklı sektörde ve alanda kullanılmaktadır. Özellikle hız konusunda üst seviyede bir yapay zeka modeli olduğu için, müşterilerine hızlı yanıt vermek isteyen şirketler tercih etmektedir. E-ticaret sektöründe Chat GPT’nin daha yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir.

SEO uyumlu çalışmalarda da oldukça etkili sonuçlar veren Chat GPT, eğitim sektöründe de tercih edilmektedir. Pek çok şirketin müşteri hizmetleri sisteminde, eğlence ve eğitim sektöründe, sağlık sektöründe randevu oluşturmak için Chat GPT kullanılmaktadır.

Chat GPT Açılımı Nedir?

Chat GPT nedir ve açılımı son dönemlerin en çok merak edilen konuları arasında yer almaktadır. Chat Generative Pretrained Transformer, Chat GPT’nin açılımıdır. Bu kavramdaki Chat kelimesi konuşma, sohbet anlamında kullanılmaktadır. Generative Pretrained Transformer ise; dil işleme veya yapay zeka için kullanılan modelin türünü ifade etmektedir.

Chat GPT’nin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Chat GPT, insanlar için pek çok konuda ayrıcalık sunan bir yapay zeka modelidir. Bununla birlikte dezavantajları olduğunu da söylemek mümkündür. Chat GPT avantajları şunlardır:

 • Daha fazla kullanıcının aynı anda kullanmasına rağmen hızlı bir şekilde yanıt verebilir.
 • Dil üzerinde öğrenme yeteneği olduğu için, daha fazla veriyi kabul eder ve doğru yanıtlar oluşturur.
 • Yorulmayan bir sisteme sahip olduğu için7/24 Aralıksız hizmet verebilmektedir.

Chat GPT’nin Dezavantajları

 • Bazı durumlarda anlamadığı bilgiler ile karşılaşabilir. Bu bilgilere yanlış yorumlar yapabilir veya verdiği yanıtlar hatalı olabilir.
 • Chat GPT yapay zeka modeli, insan gibi düşünemez. Bunun için, düşünce duygu anlamada insanlar gibi yorum yapabilme yeteneği bulunmamaktadır.
 • Chat GPT sadece sisteminde bulunan girdiler ile cevap oluşturabilmektedir.

Chat GPT Nasıl İndirilir?

Chat GPT indirmek için, OpenAl web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Web site üzerinden Chat GPT’nin en güvenli sürümünü cihazlarınıza indirebilirsiniz. Ücretsiz sürümünü indirme işleminin tamamlanmasının ardından hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Chat GPT Ücretli mi?

Chat GPT-4o dosya indirme veya internet erişimi gibi özelliklerini ücretsiz olarak sunmaktadır. Ancak Chat GPT’nin belirli sınırlamalar ile ücretsiz kullanılabileceğini belirtmek gerekmektedir.

Chat GPT-4 Ne İşe Yarar?

Chat GPT-4 makale, metin, şiir, hikaye gibi formatların oluşturulmasını salar. Chat GPT-4 ile kod yazılabilir. Ayrıca müzik parçaları da oluşturulabilir. SEO uyumlu içerik üretilebilir. Yüksek kalitede çeviri yapılabilir.

Yeni Chat GPT-4o Nedir?

Yeni Chat GPT-4, diğer sürümlere kıyasla daha sağlam bir muhakeme yeteneği ile geliştirilmiştir. Bunun için hata payını en az seviyede olduğu görülmektedir. Karmaşık sorulara, doğruluk oranı yüksek olan yanıtlar verebilmektedir.

Chat GPT-4o ile Chat GPT-3 Farkları Nelerdir?

Chat GPT-4o ile Chat GPT-3 arasında pek çok fark bulunmaktadır. Ancak Chat GPT-4o’nun daha ileri seviyede olduğu bilinmektedir. Her iki sürümdeki en önemli farklılık işlenebilen girdilerin Chat GPT-4o’da daha fazla çeşitli olmasıdır.

Mantıksal muhakeme açısından değerlendirildiğinde, Chat GPT-4o’nun daha üst seviyede olduğu görülmektedir. Daha doğru sonuçlar elde edilir.

Sık Sorulan Sorular

Chap GPT'de Neler Yapabilirim?

Chat GPT, işlevsel ve çok yönlü özellikleri ile dikkat çeken bir yapay zeka modelidir. Sohbet edebilme özelliğine sahiptir. Anında çeviri yapma, müzik veya kod oluşturma için de kullanılabilmektedir.

Chat GPT Ne Amaçla Kullanılır?

Chat GPT, pek çok farklı sektörde çeşitli amaçlar için kullanılabilmektedir. Hızlı dil çevirisi, SEO uyumlu metin ve içerik oluşturma, kod yazma, müzik parçaları oluşturma için Chat GPT tercih edilmektedir.

Chat GPT Kaç TL?

Türkiye’deki İOS cihazlar için, Chat GPT’nin aylık ücreti, 499,99 TL olarak belirlenmiştir. Güncel fiyatı 24,12 Dolar üzerinden hesaplanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu