Facebook Pixel
E-Ticaret

E-Ticaret Nedir?

E-ticaret nedir? E-ticaret internet üzerinden hizmet veya ürün alım satım işlemine verilen isimdir. İnternet ticareti veya elektronik ticaret olarakta adlandırılır.

Bilgisayarlar, tabletler veya akıllı telefonlar üzerinden yapılabilen e-ticaret, mail order katalog alışverişinin dijital versiyonu gibi düşünülebilir. Gıda, Tekstil, Aksesuar hatta Otomobil ve çevrimiçi bankacılık gibi finansal hizmetler dahil olmak üzere e-ticaret işlemleri aracılığıyla akla gelebilecek her ürün ve hizmete ulaşılabilir. Bu nedenle, çok yıkıcı bir teknoloji olarak kabul edilir.

 

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR

 • E-ticaret, ürün ve hizmetlerin online olarak alınıp satılması işlemidir.
 • Bazı işletmeler her ikisini de sürdürmeyi tercih etse de e-ticaret fiziksel mağazaların yerini alabilir.
 • Hemen hemen her şey bugün e-ticaret yoluyla satın alınabilir.

E-Ticaret Modelleri

 1. İşletmeden Tüketiciye (B2C): B2C e-ticaret, en popüler ve en çok kullanılan  e-ticaret modelidir. İşletmeden tüketiciye satış, bir çevrimiçi perakendeciden bir ürün veya hizmet  satın aldığınızda olduğu gibi, satışın bir işletme ile tüketici arasında gerçekleştiğinde ticaret modeli anlamına gelir.
 2. İşletmeden İşletmeye (B2B): B2B e-ticaret, üretici ve toptancı veya toptancı ve perakendeci gibi başka bir işletmeye mal veya hizmet satan bir işletmeyi ifade etmektedir . İşletmeler arası e-ticaret, tüketiciye yönelik değildir ve genellikle hammadde, yazılım veya birleştirilmiş ürünler gibi ürünleri içermektedir. Üreticiler ayrıca B2B e-ticaret yoluyla doğrudan perakendecilere satış yapabilmektedir.
 3. Doğrudan Tüketiciye (D2C): Doğrudan tüketiciye e-ticaret, e-ticaretin en yeni modelidir ve bu kategorideki trendler sürekli güncel olarak değişmektedir. D2C, bir markanın bir perakendeci, bayi veya toptancıya uğramadan doğrudan müşterisine satış yapması anlamına gelmektedir. Örn; İnstagram, Facebook
 4. Tüketiciden Tüketiciye (C2C): C2C e-ticaret, bir mal veya hizmetin başka bir tüketiciye satılması anlamına gelir. Örn; eBay, Etsy
 5. Tüketiciden İşletmeye (C2B): Tüketiciden işletmeye, bir bireyin hizmetlerini veya ürünlerini bir ticari kuruluşa satması anlamına gelir.
 6. Tüketiciden Devlete (C2G): Tüketiciler vergi, sağlık sigortası, elektronik fatura ödediğinde veya kamu sektörüyle ilgili bilgi talep ettiğinde, C2G yani tüketiciden devlete kapsamını kullanır.
 7. Devletten İşletmeye (G2B): G2B e-ticaret modelleri, hükümet şirketlere mal ve hizmet sağladığında ortaya çıkar. Devlet alımları, veri merkezleri ve e-öğrenme, G2B e-ticaretinin örnekleridir.
 8. İşletmeden Devlete (B2G): B2G modeli, devlete mal ve hizmet sağlayan şirket ve işletmeleri ifade eder.

E-Ticaret Modelleri

E-Ticaret İstatistikleri

Online iş ile uğraşıyorsanız, herhangi bir ticari sektörü anlamanın en iyi yolunun somut gerçekler ve verilerden geçtiğini hepimizin bildiği gibi, en son e-ticaret istatistikleriyle güncel kalmakta önemlidir.

E-ticaretin tüm dünyada istikrarlı bir oranda büyüdüğünü kanıtlayan 99Firms’in 2021 ETicaret İstatistiklerine bakalım . Dahası, uzmanlar perakende e-ticaret satışlarının 2021 sonuda 6,23 trilyon dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

 • 2040 yılına kadar tüm satın almaların %95’inin e-ticaret yoluyla yapılması bekleniyor.
 • Dünyanın en hızlı büyüyen e-ticaret pazarı, 2017’de tahmini e-ticaret değeri 672 milyar dolar olan Çin’dir.
 • ABD, tüm internet kullanıcılarının yaklaşık %80’inin en az bir satın alma işlemi gerçekleştirmesiyle en yüksek e-ticaret istatistik oranlarına sahiptir.
 • İnsanların çevrimiçi alışveriş yapmasının en büyük nedeni, 7/24 istedikleri zaman alışveriş yapabilmeleridir.
 • E-ticaret trafiğinin yaklaşık %43’ü Google aramadan (organik) geliyor.
 • Yavaş yüklenen web siteleri %75 oranında bir terk edilme görüyor.

Finance Online’ın “2020 için Veri ve Hisse Piyasası Analizi”, e-ticaretin yalnızca B2C sektöründe gelişip, güçlemmesi ile kalmayıp, B2B sektöründe de satışların arttığını ve 2021’nin sonunda B2C kârlarını bile aşabileceğini gösteriyor. İlginizi çekecek bir kaç istatiğide sizlerle paylaşmak isterim:

 • Google’da ürün aramalarının yaklaşık %35’inin 5 gün içinde satın alma işlemlerine dönüştürüldüğü tahmin edilmektedir.
 • Dijital alıcıların yaklaşık %51’i akıllı telefonları aracılığıyla alışveriş yapıyor.
 • Dijital alıcıların, kendilerine ücretsiz gönderim sağlanırsa daha fazla harcama yapma olasılığı daha yüksektir.
 • Çevrimiçi alışveriş yapanların yaklaşık %93’ü, bir çevrimiçi mağazanın görsel görünümünün satın alma kararlarında önemli bir faktör olduğunu belirtti.
 • Çevrimiçi alışveriş yapanların yaklaşık %80’inin sorunlu iade politikaları olan e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmadığı tahmin edilmektedir.
 • Sosyal medya platformları üzerinden satın alınan tüm ürünlerin %85’inin Facebook’tan geldiği tahmin ediliyor.

Statista‘ya göre ise, e-perakende satışları dünyadaki tüm perakende satışların %14’ünü oluşturmaktadır ve bu rakamların büyümeye devam etmesi ve 2023 yılına kadar %22’ye ulaşması bekleniyor.

 • Mobil e-ticaret perakende satışlarının 2022 yılına kadar 5.6 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.
 • 2017 yılında online alışveriş yapanların yaklaşık %42’si kredi kartı ile ödeme yapmayı tercih ettiğini belirtti.
 • Sosyal medya platformlarında aktif olarak yer alan online mağazaların satışları %35 daha fazladır . 
 • X kuşağı , çevrimiçi alışveriş popülasyonunun %34’ünü oluştururken, onu çevrimiçi alışveriş popülasyonunun %31’ini oluşturan Boomers kuşağı takip ediyor. Dijital alıcıların yaklaşık %30’u Y kuşağıdır.
 • Tüm çevrimiçi alışveriş yapanların yaklaşık %55’i, çevrimiçi incelemelerin satın alma kararlarını etkilediğini söyledi.

Bunları Biliyor muydunuz;

Dünya’da 2021 yılında yaklaşık 25 milyon e-ticaret sitesi olduğunu tahmin ediliyor.

Dünya’nın en büyük e-ticaret şirketi 2019 yılında 993 milyar dolarlık tahmini piyasa değeriyle  Amazondur.

Türkiye’de mobil cihazlardan alışveriş e-ticaret satışlarının %47,4 ünü oluşturmaktadır.

Pazar ve Pazartesi günleri e-ticaretin en yoğun olduğu günlerdir.

Müşterilerin en yoğun saatleri 20:00 – 21:00 saatleri arasıdır.

 

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu