Facebook Pixel
E-İhracat

Payoneer Nedir? Nasıl Çalışır? (Kapsamlı Rehber)

Payoneer, çevrimiçi para transferleri, dijital ödemeler ve işletme sermayesi sunan finansal hizmet kuruluşudur. Dünyanın en büyük 100 finans şirketi arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra, Mastercard’ın dünya genelinde Üye Servis Sağlayıcılığınıda yapmaktadır. Payoneer, müşterilerine ön ödemeli  sunmaktadır. Bu kartı dünyanın her yerinden para çekmek, ödeme yapmak, otel rezervasyonu yapmak, çevrimiçi ürünler satın almak için kullanabilirsiniz. Payoneer kullanan şirketler arasında Google, Airbnb ve Fiverr bulunmaktadır.Kuruluş tarihi ise 2005’tir ve merkezi New York’tadır.

Payoneer’in uluslararası ödeme platformu, işletmeleri, çevrimiçi satıcıları ve serbest çalışanları yerel olarak yaptıkları kadar basit bir şekilde uluslararası ödeme yapma ve ödeme alma konusunda güçlü kılar.

Payoneer, maaşını yurt dışından alan şahıslar için olduğu kadar yurtdışındaki müşterilerinden ödeme alan işletmeler için de eşsiz bir çözüm sunuyor.

Payoneer Nasıl Çalışır?

Payoneer, yurt dışından ödeme alması gereken hem özel hem de kurumsal müşteriler için güncel çözümler sunar. Her müşteri için yurtdışında tahsilat hesapları oluşturmaktır. Bir denizaşırı hesaba yatırılan herhangi bir ödeme, Payoneer kullanıcısı tarafından tanımlanan yerel para birimine çevrilir ve ardından banka hesabına aktarılır veya başka bir seçenek olarak Payoneer MasterCard ile herhangi bir ATM’den çekilebilir.

Çevrimiçi satıcılar, paralarını direkt şekilde yurtdışında kendileri için belirlenmiş bir banka hesabına aktarabilirler. Payoneer’in yerel banka transferlerini almak için Global PS para birimleri: Kanada PS, Avustralya PS, USD, EURO, GBP, JPYEN ve CNH.

Şimdi bize sunmuş olduğu avantajlar ve dezavantajlara bir göz atalım:

Payoneer Avantajları

Payoneer kullanıcılarının avantajları şunlardır:

 • Kayıt işlemleri çok kolaydır. Tamamen çevrimiçi on-boarding (ilk katılım) süreci.
 • Fazla dikkat gerektirmeyen basit bir çözüm. Bir müşteri onaylandıktan sonra, mevcut tüm para birimlerine otomatik olarak erişim sağlar ve yurtdışındaki herhangi bir banka hesabını kullanabilir.
 • Ödeme yapacak olanlar için ödeme sürecini basitleştirir. Aslında, varsayılan ödeme çözümlerinden biri olarak Payoneer’e sahip olan 200’den fazla serbest çalışan ve e-ticaret platformu (Google, Amazon, Freelancer ve Upwork gibi) vardır.
 • Ödeme işlemleri anında gerçekleşir.
 • Faturalandırma, Payoneer sistemi tarafından otomatik olarak oluşturulur.
 • Kullanıcılar, Payoneer hesaplarından aldıkları parayı yerel banka hesaplarına geri gönderebilir veya Payoneer MasterCard aracılığıyla nakit olarak çekebilirler. Aslında, bankacılık sistemlerinin bozuk olduğu gelişmekte olan ülkeler için gerçekten büyük bir avantajdır. Payoneer’ı kullanmak için bir banka hesabına ihtiyacınız yoktur.
 • Payoneer MasterCard, hemen hemen bütün ülkelerde kullanılabilir.
 • iOS ve Android cihazlar için Payoneer uygulaması vardır.

Payoneer Dezavantajları

Payoneer kullanıcılarının dezavantajları şunlardır:

 • Payoneer sistemi aracılığıyla ödeme gönderemezsiniz.(fonları işletmenin sahip olduğu diğer Payoneer hesaplarına aktarabilen işletmeler hariç).
 • Payoneer MasterCard, yıllık bir ücret gerektirmektedir.
 • Payoneer MasterCard, yasadışı işler(kumar,bahis siteri v.b) gibi belirli etkinlikler için kullanılamayan sınırlı bir banka kartıdır. (Aslında bi avantaj olarak görmenizi isterim 🙂 )
 • Her hangi bir zaman diliminde gönderilecek 1.000$ kısıtlaması vardır ve bu limiti yükseltmenin hiç bir yolu yoktur.
 • 7/24 müşteri desteği vermemektedir.

Payoneer Hesabı Nasıl Açılır?

Payoneer hesabı açmak oldukça basittir.Bırakmış olduğum bağlantıya tıklayarak hesabınızı oluşturabilirsiniz. Bağlantıya tıklayıp kayıt oluşturursanız 50$ bonus kazanacaksınız. 🙂

Kaydolduktan sonra ön ödemeli kart başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuz onaylandıktan sonra kartınız posta adresinize gönderilecektir. Kart tarafınıza ulaştıktan sonra etkinleştirmeniz gerekmektedir. Etkinleştirme işlemi ile ilgili talimat kartınızla birlikte gelecektir.

Kart kullanım süreci 3 yıldır. Kart son kullanma tarihinden 3 ay önce size Payoneer tarafından hatırlatması yapılacaktır. Yeni kartınızı herhangi bir ekstra ücret ödemeden tekrar alacaksınız.
Çoğu kişi, çeşitli kaynaklardan ödeme almak ve ödeme yapmak için Payoneer kullanmaktadır.

Payoneer Kullanım Ücreti

Payoneer finansal hizmet sağladığı için bunun karşılığında bazı ücretler almaktadır. Fakat hesap oluşturmak ücretsizdir.
Payoneer müşterisinden ödeme almakta ücretsizdir.

USD cinsinden yerel banka hesaplarını kullanırsanız, % 1 ücret ödemeniz gerekmektedir. Diğer yerel banka hesaplarını kullanmak herhangi bir masraf oluşturmamaktadır.

Kredi kartı ile ödeme alıyorsanız, % 3’lük bir ücret ödemektesiniz. Çeşitli serbest çalışan pazarlardan, reklam ağlarından veya diğer kaynaklardan para alırken, oran kaynağa göre değişim göstermektedir.

Paranızı banka hesabınıza yerel para birimi cinsinden çekerseniz, ücret % 2’ye çıkmaktadır. Parayı USD, GBP veya EUR cinsinden çekiyorsanız, tüm bu para birimleri için sabit % 1.50 olacaktır.

Payoneer Kart ile ilgili  bazı ücretlerde vardır. Öncelikle, ATM’den para çekme işlemleri işlem başına 3,15 $ ücret alacaktır. Yıllık ücret 29.95 $’dır ve 12.95 $ karşılığında yedek kart alabilirsiniz .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu