Facebook Pixel
E-İhracat

PayPal Nedir? PayPal Hesabı Nasıl Açılır? 2023

PayPal nedir, güvenli internet hesabı kullanarak, ödeme yapmanızı sağlayan çevrimiçi bir finansal hizmettir. Banka hesabınızı, kredi kartınızı veya banka kartı bilgilerinizi ekleyin ve PayPal’ı kullanarak ödeme yaptığınızda, hangi kart veya hesaplarınızla ödeme yapacağınızı seçebilirsiniz. Ayrıca birini varsayılan ödeme yöntemi olarakta belirleyebilirsiniz.

PayPal kullanarak ödeme yapmanın yanı sıra, hizmet aracılığıyla da para alabilirsiniz. Alınan herhangi bir para PayPal hesabınızda bulunur ve bir şey için ödeme yaparken kullanılabilir, bakiyeniz atanan kartlarınız veya banka hesabınız tarafından tamamlanır.

Alternatif olarak, parayı atanmış banka hesaplarınızdan veya kartlarınızdan birine aktarabilirsiniz. PayPal hesabınıza para geldiğinde bir ücret uygulanabilir. Örneğin, eBay’de bir ürün satıyorsanız.

Ancak, kullanımların büyük çoğunluğu sizin için kişisel olarak tamamen ücretsizdir. Para birimi dönüştürme gerekmediği sürece, PayPal hesapları aracılığıyla arkadaşlarınıza veya ailenize para transferleri ücretsizdir.

Burada hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz ticari PayPal hesapları da mevcuttur . PayPal, birçok işletmenin daha önce yapamadıkları kart ödemelerini kabul etmelerini sağlar.

PayPal, eskiden çevrimiçi müzayede evine ait olduğu için genellikle eBay ile ilişkilendirilir. Ancak, 2015 yılında ayrı bir şirket olarak bölündü.

PayPal’ı Neden Kullanmalısınız?

Bugünlerde Apple Pay ve Google Pay gibi birçok çevrimiçi ödeme sistemi olsa da , PayPal diğerlerinin sağlamadığı birkaç ek avantajı bizlere sunuyor.

Apple Pay veya diğer dijital finansal hizmetlerini sunmayan binlerce web sitesinde PayPal ile ödeme seçeneği bulacaksınız.

Alıcı koruma önlemleri, çevrimiçi satın aldığınız bir ürün gelmezse veya satıcının açıklamasına uymazsa geri ödeme almanızı sağlar. Bu, genellikle mağaza garantinizin olmadığı eBay’de ürün satın alırken özellikle yararlıdır.

Kişisel veya ticari düzeyde ürün satan ve PayPal aracılığıyla ödeme yapılan kişiler de korunur. Örneğin, bir ürünü posta yoluyla gönderdiğinize dair kanıt sağlarsanız ancak alıcı ürünü almadığını iddia ederse, ödemenin tamamı sizde kalır.

PayPal’ı kullanmanın bir başka nedeni de ödemeler için ek bir güvenlik katmanı sunmasıdır. Her alışveriş yaptığınızda kart bilgilerinizi veya CCV numaranızı girmeniz gerekmediğinden, sadece PayPal giriş bilgileriniz veya cep telefonu numaranız ve PIN’iniz, çevrimiçi mağazanın veri tabanında bilgileriniz yoktur.

PayPal’ın oturumunuzu açık tuttuğu ve hangi mağazadan olursa olsun bir şey satın aldığınızda her seferinde bilgilerinizi girmeniz gerekmediği OneTouch ödemelerini de kullanabilirsiniz. Bunun nedeni, bir cihaza ve tarayıcıya özgü olmasıdır. Örneğin, PC’nizde OneTouch’ı etkinleştirirseniz, yalnızca o belirli bilgisayarı ve aynı tarayıcıyı kullandığınızda çalışır.

iPhone ve Android cihazlar için özel PayPal uygulamaları vardır.

Paypalı Neden Kullanmalısınız

PayPal Türkiye Hesabı Nasıl Açılır?

Türkiye’den Paypal hesabı açmak son derece kolay ve pratik bir işlemdir. Bu işlem her ne kadar yasal olmasa da birçok kişi, bu yöntemi kullanarak ülkemizden PayPal ödeme servisini kullanabilecektir.

Bu işlemi yapabilmek için VPN bağlantısı (Sanal Özel Ağ) ile PayPal Amerika web sitesine girmeniz gereklidir. US (Amerika Birleşik Devletleri) uzantılı siteye girdikten sonra sırasıyla adımları takip edip hesap açma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kişisel bilgilerinizi ve ABD’ye ait telefon numarasıyla birlikte adresinizi doğru girdikten sonra hesap açma işleminiz başarıyla gerçekleşecektir. Açtığınız hesaba Payoneer hesabınız ile PayPal’a para aktarabilir ve Payoneer hesabınız ile kolaylıkla paranızı çekebilirsiniz. Bunun yanı sıra Payoneer hesabınızı kullanarak da PayPal doğrulaması yapabilirsiniz.

PayPal’a nasıl üye olunur, adım adım bir göz atalım. Bu adımlar Türkiye dışında ikâmet eden kişiler için geçerlidir veya yurt dışında güvendiğiniz bir kişi üzerinden de olabilir. Türkiye’de yaşıyorsanız PayPal’a üye olamazsınız. Çünkü 2016 Yılında PayPal Türkiye’deki faliyetlerine son vermiştir.

Paypal.com Sitesine Giriş Yapın

 • Sağ üst köşede bulunan mavi Sign Up butonuna veya sayfanın ortasında bulunan turuncu Sign Up for Free düğmesine tıklayınız.
 • Gelen sayfada hangi tür bir hesap oluşturmak istediğinizi belirtin. Bireysel hesap açmak için Personal Account düğmesini işaretleyin ve Next butonuna tıklayın.
 • Telefon numaranızı kaydetmeniz istenecek. Code bölümünden yaşadığınız ülke kodunu seçin. Mobile Number yazılı yere cep telefonu numaranızı yazın ve Next deyip ilerleyin.
 • Telefon numaranızı onaylamanız için Confirm your phone sayfası açılacak. Kaydettiğiniz telefon numaranıza 6 haneli bir onay kodu gelecektir.
 • Telefon numaranızın onayından sonra Set up your profile sayfası açılacak. Profil bilgilerinizi eksiksiz ve doğru şekilde girmelisiniz. Yukarıdan aşağıya doğru e-posta adresinizi, adınızı, soyadınızı, şifrenizi ve şifrenizi onaylamak için ikinci kez şifrenizi girin. “Continue” butonuna basarak devam edin.
 • Postcode bölümüne posta kodunuzu girin. Adres bilgilerinizi girin. Date of birth kısmına doğum tarihinizi ekleyin ve uyruğunuzu belirtin.
 • Ardından gelen sayfada iki kutucuğu onaylayarak User Agreement ve Privacy Statement (Kullanıcı Sözleşmesi ve Gizlilik Hükümleri) şartlarını kabul ediniz.
 • Agree and Create Account butonuna dokunarak PayPal hesabı açma işlemini tamamlamış olacaksınız.
 • Bir sonraki adımda ne yapmak istediğiniz sorulacaktır. Shop with PayPal seçeneği ile alışverişe, Send Money ile para transferine başlayabilir veya kartınızı ekleyebilirsiniz.

PayPal Hesabı Açmak İçin Neler Gerekli?

Türkiye’den PayPal hesabı açmanız için bilmeniz gerekenler:

 • İlk öncelikle VPN (Sanal Özel Ağ) kullanıma ihtiyacınız vardır.
 • Aktif kullanmış olduğunuz mail adresi.
 • Ön önemlisi Amerika’da yerleşik bir adres ve oraya ait iletişim numarası.

Tüm bunları yerine getirip uyguladıktan sonra hesabınız açılır ve aktif şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

PayPal Hesabı Kullanımı Ücretli Mi?

Bireysel PayPal hesapları için ücret ödemezsiniz. Ancak Business account olarak bilinen işletmelere yönelik ticari hesaplarda durum biraz farklıdır.

ABD’de Business account oluşturmak ve kullanmak ücretsizdir fakat PayPal Payment Pro seçilmesi durumunda aylık ücret alınmaktadır.

İngiltere’de herhangi bir ücret ödemeden Business türünde hesap açabilirsiniz. PayPal Payment Pro seçilmesi durumunda belirli bir aylık ücret ödeyeceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu