Facebook Pixel
SEO

Trendyol SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

E-Ticaretin gelişimiyle hayatımıza dahil olan Trendyol, kısa süre içerisinde en önemli pazaryerlerinden biri haline gelmeyi başardı. Fiziksel mağazaların aksine, konum fark etmeksizin alıcı ve satıcıların birbirilerine ulaşabilecekleri bir platform olması, Trendyol’un ticari ilişkiler açısından önemini de kanıtlıyor. Aynı zamanda rekabetin de kaçınılmaz olduğunu…

Trendyol SEO, rekabetin hakim olduğu bu platformda başarılı olabilmek için uygulanan yöntemlerden biridir. Rakipleri arasından sıyrılarak markasının tanınırlığını arttırmak ve arama sonuçlarında ürünlerini üst sıralarda listelemek isteyen satıcıların Trendyol SEO çalışmaları yapması gerekir. Peki, Trendyol SEO nasıl yapılır?

Sizler için hazırladığım Trendyol SEO konulu içeriğimde detaylara hep birlikte değinelim.

Trendyol SEO Nedir?

Trendyol, Türkiye’deki en önemli pazaryerlerinden biridir ve her geçen gün gelişmeye devam etmektedir. Bununla birlikte uygulamaya kayıt olan markaların ürünlerini, kullanıcıların yaptığı aramalara uygun olarak listelemektedir. Ürünlerini kullanıcılara ulaştırmak isteyen satıcıların, satışlarını arttırmak adına bazı stratejiler geliştirmeleri gerekir. Arama sonuçlarında ürünlerin üst sıralarda listelenmesi ve mağazaların tanınırlığının artması için uygulanan stratejilere de Trendyol SEO adı verilir.

Trendyol SEO, uygulamanın algoritmalarına uygun olarak yapılan optimizasyon işlemleridir. Markalar, algoritmalara uyum sağlar ve SEO çalışmalarını düzenli olarak yaparsa başarıyı yakalayabilirler. Fakat bu noktada “düzenli olarak” ifadesine çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü Trendyol, özellikle reklam kampanyaları ve iş birliği çalışmalarını takiben hızlı tüketilebilir bir market olma özelliği taşımaktadır. Bu nedenle algoritma güncellendikçe hızlı bir uyum sürecine dahil olarak rekabet ortamında söz sahibi olunması gerekir. Böylece hem marka bilinirliğinizi artırabilir hem de aramalarda üst sıralarda görüntülünebilirsiniz.

Trendyol Algoritması Nasıl Çalışır?

Trendyol algoritması, arama sonuçları için standart bir nitelik taşımaz. Aksine her üyeye özel kişiselleştirilmiş bir sayfa sunmaktadır. Trendyol arama butonunu kullanan üyeler, kendi ihtiyaçlarına uygun olan ve satın alma davranışına teşvik eden ürünlere yönlendirilir. Bu nedenle hedef kitle analizi, platform içerisindeki işleyişin anlaşılmasında direkt olarak etkilidir. Kullanıcıların yaşı, cinsiyeti, konumu, site içi gezinme davranışları, takip ettikleri mağazalar, favori ürünleri ve satın alma davranışlarına göre arama sonuçları filtrelenir ve kişiye özel olarak listelenir.

Bir örnek ile açıklamamız gerekirse uygulama içerisindeki arama motorundan yapılan “mont” sorgulaması, cinsiyet veya yaş gibi kriterleri takiben farklılık gösterecektir. 20 yaşındaki bir erkek ile 35 yaşındaki bir kadının mont ihtiyacı farklı olacağından sorgulama ekranında karşılaşacakları sonuç da farklılaşacaktır. Çünkü Trendyol için kullanıcı deneyimi önemlidir ve direkt olarak aranılan ürüne ulaşılması hedeflenmektedir.

Trendyol Algoritması

Trendyol SEO Yapımına Dair İpuçları

Trendyol, kullanıcı deneyimini arttırmak ve ihtiyaç duyulan ürüne hızla ulaştırmak için satıcılara belirli kriterler sunar. Daha önce uygulamaya hiç ürün yüklememiş veya ürünlerinizi tanıtamamış olabilirsiniz. Bunun için Trendyol arama sonuçlarında üst sıralara çıkarak rakiplerinize fark atmanızı sağlayacak ve markanızın bilinirliğini arttıracak birkaç ipucu paylaşalım. Temelde öncelikli olarak şu kategorileri düzenlemeniz gerekecektir:

 • Ürün Başlıkları
 • Ürün Açıklamaları
 • Ürün Görselleri
 • Satıcı Puanı
 • Kargolama
 • Fiyatlandırma
 • Stok Durumu
 • Soru-Cevap

Trendyol SEO’nun nasıl yapıldığını merak ediyorsanız listelediğimiz ipuçlarını takip ederek çalışmalarınıza dahil etmelisiniz.

Ürün Başlıklarınızı Gözden Geçirin

Trendyol SEO çalışmalarının en önemli maddesi ürün başlıklarıdır. Çünkü algoritmaya göre kullanıcıların ürünlerinize ulaşabilmesi için başlıklarınızın sorgulamalara uygun olması gerekir. Bir ürün iyi tanımlanamadığı takdirde satıcı, başarılı bir satış gerçekleştiremeyecektir.

Mağazanıza ürün eklemeden önce rakiplerinizin aynı veya benzer ürünler için nasıl başlıklar kullanmayı tercih ettiğine bakabilirsiniz. Özellikle üst sıralarda listelenen satıcıların nasıl bir strateji izlediklerini not edebilirsiniz.

Ek olarak, ürün başlıklarınızın ayrıntılı bilgi içermesine de dikkat etmelisiniz. 65 karakterle sınırladığınız başlıklarda ürünün adı, markası, modeli gibi detaylara yer vermeniz doğru olacaktır.

Ürün Açıklamalarınızı Düzenleyin

Uygulama içerisindeki alıcı davranışları incelendiğinde genellikle ürün açıklamalarına dikkat ettikleri söylenir. Ürünle alakalı ve yeterli bilgiyi veren açıklamalar, aynı ürünü satan rakiplerinize fark atmanıza yardımcı olacaktır. Trendyol SEO stratejilerinin önemli bir parçası olan ürün açıklamalarında;

 • Ürünün içeriği,
 • Üretim koşulları,
 • Hedef kitlesi,
 • Kullanım amacı gibi detaylara yer vermelisiniz.

Yazdığınız açıklamanın anlaşılır olmasına ve merak edilenleri cevaplamasına özen göstermelisiniz. Çünkü online alışverişin en etkili aşaması güvenilirliktir. Bir ürün açıklaması ne kadar başarılı yazılırsa o kadar etkili sonuçlar alırsınız. Ürünün hedef kitlesinin aklında soru kalmamasına ve neden satın alması gerektiğinin cevabını vermeye dikkat etmelisiniz.

Ürün Açıklamaları

Dikkat Çeken Ürün Görselleri Ekleyin

Ürün görselleri, ihtiyaç duyulan ürünü satın alma aşamasında en önemli satış stratejilerindendir. Çünkü online alışverişin büyük bir kısmı görsellikten oluşmaktadır. Eklediğiniz görsellerin;

 • Yüksek çözünürlüklü,
 • Anlaşılır ve net,
 • Ürünü ön plana çıkaran,
 • Sade arka plana sahip,
 • Birkaç farklı açının yer aldığı bir atmosfere sahip olduğundan emin olmalısınız.

Eğer hem çekim alanı uygun değil hem de görselin kalitesi düşükse müşterileriniz satın alma gerçekleştirmez. Çünkü her daim markanıza alternatif ve daha başarılı çekimleri olan satıcılara ulaşabilir. Hangi mağazada ürün daha iyi fotoğraflanmış ve özellikleri anlaşılır kılınmışsa müşteri için güvenilir ve dikkate değer ürün o olacaktır.

Satıcı Puanınızla Öne Çıkın

Trendyol SEO için etkili kriterlerden biri de satıcı puanıdır. Kullanıcılar satın alacakları ürünü araştırırken kendileriyle aynı konumda olan diğer müşterilerin yorumlarını önemser. Bu nedenle kullanıcı puanına göre ürünleri filtreleme eğiliminde olurlar.

Yüksek satıcı puanına sahip bir mağaza hem daha güvenilirdir hem de satış süreçlerinde daha başarılıdır. Bu süreçlere kargolama aşamasından soru-cevap konusundaki ilginize kadar pek çok etken dahildir. Unutmayın ki her daim aktif olan ve müşterilerine anında cevap verebilen markalar en çok dikkat çekenlerdir.

Satıcı puanı sürecin son aşaması olduğundan yeni satışlarınızın öznesi olacak ve olumsuz yorumlar dahil başarılı stratejiler geliştirmenize yardım edecektir. Sizi başarıya ulaştıracak düşünce, 1-10 arası yapılan puanlamaları ve ürününüze gelen yorumları analiz ederek Trendyol SEO stratejilerinize yön vermek olmalıdır.

Kargo Avantajlarınızı Genişletin

Kullanıcı davranışlarını olumsuz etkileyen e-ticaret sorunlarının başında kargo ücretleri gelir. Hem satıcıyı hem de alıcıyı maddi olarak kötü etkileyen kargo işlemleri, doğru bir strateji ile rakiplerinize fark atmanızı sağlayabilir. Ürünlerinizi “Ücretsiz Kargo” seçeneğiyle satışa sunmanız her daim ilgi çekmenize yardımcı olacaktır. Özellikle “60 TL üzeri Ücretsiz Kargo” benzeri avantajlara düzenli olarak mağazanızda yer vermeniz, müşterilerinizi memnun etmenizi sağlayacak ve satışlarınızı arttıracaktır.

Doğru Fiyatlandırma Yapın

Trendyol içerisinde yüzlerce bölgeden binlerce mağazanın yer aldığı bir pazaryeridir. Her mağazanın birden fazla alternatifi bulunduğu gibi rekabet ortamı da oldukça sıkıdır. Ürünlerini öne çıkararak marka bilinirliğini arttırmak isteyen satıcıların bu ortamda yapması gereken, doğru fiyatlandırmadır.

Eğer ilgi çekmek adına fiyat politikanızı orantısız bir şekilde devam ettirirseniz veya diğer satıcıların aksine yanlış bir fiyatlandırma yaparsanız, müşterilerinizin güvenini kaybedeceksiniz. Doğru zamanda doğru ürünlere indirim yaptığınızdan ve müşterilerinizi memnun edecek bir fiyat politikanız olduğundan emin olmalısınız.

Doğru Fiyatlandırma

Stoklarınızı Güncelleyin

Stok durumu hem Trendyol’un algoritmaları hem de müşteri memnuniyeti için etkili bir stratejidir. Stokları tükenmek üzere olan ürünlerin üst sıralarda listelenmesi mümkün olmayacağı gibi siparişleri geç kargolanan müşteriler de bu durumdan rahatsız olacaktır. Bu nedenle stok sayınızı doğru girmeye, düzenli olarak güncellemeye ve sipariş iptalinin önüne geçmeye çalışmalısınız. Aksi halde satıcı puanınız düşecek ve algoritmaların sizi fark etmesi uzun sürecektir.

Soru-Cevap Bölümünü Aktif Kullanın

Trendyol’un başarılı güncellemelerinden biri olan soru-cevap bölümünü aktif olarak kullanmalısınız. Ürünlerinizi direkt olarak göremeyecek olan müşterilerinizin sorularına kısa sürede doğru cevaplar vermelisiniz. Bu hem müşterilerinizin markanıza olan bağını arttıracak hem de sıralamanızı yükseltecektir. Özellikle her müşteriye kendini özel hissettirecek ve onunla ilgilendiğinizi düşündürecek cevaplar vermeniz doğru bir strateji olacaktır. Eğer müşterilerinizin sorduğu sorulara anında dönüş yapamaz veya hepsine aynı mesajı iletirseniz size olan güvenleri azalacaktır.

Sonuç olarak, size verdiğim Trendyol SEO ipuçlarını eksiksiz bir biçimde uygulamanız gerektiğini söylemeliyim. Rakiplerinizin arasından sıyrılmak, ürünlerinizi ön plana çıkarmak, markanızın bilinirliğini ve satışlarınızı arttırmak için bu ipuçlarına ihtiyacınız vardır. Müşterilerinizin satın alma sürecinden memnun kalması ve markanıza olan güvenlerinin artması için elinizden geleni yapmalısınız. Fakat belirtmeliyim ki Trendyol SEO stratejileri bu listedekilerle sınırlı değildir. Zaman içerisinde aldığınız geri dönüşler ve performans ölçümlerinizi takiben çalışmalarınıza yön verebilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Hiç birini düzgün yapmasanız bile satıcı puanınız yüksek ise bazen ilk sırada bile çıkabiliyorsunuz. Galiba algoritma tam olarak oturmamış fakat ileride dediğiniz faktörlerin etkisi büyük olacaktır.

  1. Merhaba Arda Bey, binanın temelini sağlam atmak gibi bir şey bu. Satıcı içeriğimizde yer alan kurallarını yerine getirdikten sonra tabiki bitmiyor. Trendyol için en önemli unsurlardan bir taneside fiyattır. Fiyat ve ürün rekabetine girebilecek gücünüzünde olması gerekmektedir. Sadece SEO ile bitmiyor. Bu şu demek değildir; ”daha sonra bu kriterleri dikkate alacak”. Önerim öncelikle bu kural ve kriterlere uygun bir satıcı sayfası yaratmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu