Facebook Pixel
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, dijital medya kanallarının yanı sıra SEO, SEM, tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığı, içerik ortaklıkları, e-posta ve SMS yoluyla, vb. tanıtmak için ücretli, kazanılmış veya sahip olunan dijital kanallarda çeşitli stratejilerle ürün veya hizmetlerin tanıtılması anlamına gelmektedir.

Pazarlama söz konusu olduğunda, ne yapmanız gerektiğine siz değil aslında müşterileriniz belirler. Elbette, onları güzelce dinleyip ne istediğini anlamalısınız. Pazarlama stratejinizi potansiyel müşterinize çevirmelisiniz. Günümüz dünyasında, pazarlama söz konusu olduğunda hangi tarafa bakılacağına karar vermek bazen zor kısım olabilir.

Dijital pazarlama, ürünlerin dijital ortamda pazarlanmasını kapsayan ve kısa bir girişle anlatılmayacak kadar geniş bir terimdir. İnternetin gücü ve mobil devrim ile birlikte iş ve pazarlama anlayışı da değişerek dijital pazarlamayı doğurmuştur. Dijital pazarlama kanalları interneti, arama motorlarını, sosyal medyayı, mobil uygulamaları ve daha fazlasını içermektedir.

Kısaca; İnternet bağlantısı ile ulaşılabilen her alanı reklam ve satış stratejileri için değerlendirmek dijital pazarlamanın ta kendisidir. Pek çok otoriteye göre dijital pazarlamanın doğuşu, ilk e-postanın gönderildiği 1971 yılına dayanıyor. Sonuçta iki kişinin veya kurumun iletişim kurabildiği her alan pazarlama için uygundur. Dijital Pazarlama terimi ilk olarak 1990 yılında ortaya çıktı ve ilk tıklanabilir banner reklam 1994 yılında yayınlandı. Dijital pazarlamanın temelleri böylece atılmış oldu. Bu onlarca yıl geç kaldığınız anlamına gelmez. Bugün uygulayacağınız dijital pazarlama stratejileri ile fark yaratmak bizlerin elinde.

Dijital Pazarlama Nedir
Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Ne İşe Yarar ve Önemi Nedir?

Elbette dijital pazarlamanın ne olduğunu anlamak önemlidir. Ancak e-ticaret girişimcileri için en önemli şey neyin işe yaradığını bilmektir. Dijital pazarlama, daha fazla potansiyel müşteriye, daha doğru hedef kitleye, daha hızlı ve daha etkili bir şekilde ulaşmak için tasarlanmış bir dizi stratejidir. Dijital pazarlamada reklam etkisi net değer ile ölçülebilir, doğrudan belirli bir kitleyi hedeflemek, potansiyel müşterilerle karşılıklı iletişim kurmak ve pazarlama eylemlerinizi daha net hale getirmeye yarar.

TÜİK araştırmasına göre 2020 yılına kadar 16-74 yaş aralığındakilerin %79 oranında internet kullanımına ve %90,7 oranında evde internet erişimine sahip olacak olması, dijital pazarlamanın neler yapabileceğinin çok net bir göstergesi olabilir. Öyle ki dijital pazarlamanın en iyi hilesi sonuçların ölçülebilir olmasıdır. Mobil genişbant internet erişim oranının %86,9’a ulaşması dijital pazarlamanın önemini artıran bir diğer veridir.

Dijital pazarlama stratejisi, pazarlamacıların hedefleri tanımlamasına, bir kitleyi hedeflemesine ve bu kitleye en iyi şekilde ulaşan bir dijital pazarlama planı geliştirmesine yardımcı olur. Bu stratejiler, belirli bir faaliyeti veya programı yönetirken sonuçları değerlendirmek için bir çerçeve sağlar.

Artık her şey dijital. Dijital pazarlama, şirketlerin iletişim kurma ve müşterilerine değer sunma şeklini temelden değiştirerek işin neredeyse her alanına dokunmuştur.

İşletmeniz, büyüyen küresel çevrimiçi pazarda bir dijital pazarlama stratejisi uygulayamaz ve yürütemezse, rekabet edemezsiniz.

Dijital Pazarlama Ne İşe Yarar ve Önemi Nedir
Dijital Pazarlama Ne İşe Yarar ve Önemi Nedir?

Dijital Pazarlama İle Geleneksel Pazarlama Arasındaki Fark Nedir?

Pazarlama yöntemleri sınırlı değildir. Hatta kendinize daha önce nadiren kullandığınız bir strateji bile oluşturabilirsiniz. Ama sonunda, her strateji farklıdır. Bu nedenle, etkileri ve ödülleri muhtemelen farklı olacaktır. Bu yüzden her gün yeni bir pazarlama yöntemiyle karşılaşıyoruz. Aslında, bu yeni stratejilerin büyük çoğunluğu mevcut dijital pazarlama tekniklerinin türevleridir. Bu senaryo, pazarlama teknolojisini geleneksel ve dijital olmak üzere iki geniş kategoriye ayırır. Peki, bu terimler arasındaki fark nedir?

1. Maliyet

Geleneksel pazarlamanın temel araçları televizyon ve gazetelerdir. Hepimizin bildiği gibi yazılı basın ve profesyonel reklamcılık büyük bir bütçe gerektiriyor. Dijital alemde, pazarlama sürecinin çoğu için ödeme yapmazsınız ve ödeyeceğiniz şey için çok büyük bir bütçeye ihtiyacınız yoktur. Örneğin, yalnızca sosyal medyadaki reklamlar için ödeme yaparsınız. Kocaman bir oyuncu, senarist, yönetmen, metin yazarı vs ekibi yerine çalışan tek bir kişi vardır.

2. Zaman Ve Süreklilik

Geleneksel pazarlama tekniklerini kullanarak oluşturduğumuz reklamlar, potansiyel müşterilerin reklamı görmeyebileceği belirli zamanlarda tüketicilere gösterilir. Marka bilinirliğinin tanıtımı da çok yavaş olacaktır, çünkü sürekliliği sağlamak zordur. Dijital pazarlamada reklamlar 7/24 yayınlanabilir. Viral reklam, marka bilinirliğini hızla artırabilir.

3. İletişim Ve Etkileşim

Tek yönlü reklamcılığa izin veren geleneksel pazarlama ile potansiyel bir müşterinin tepkisini ölçemezsiniz. Çünkü bu yöntemde müşterilerinizin reklamınızı gördüklerinde veya duyduklarında nasıl tepki vereceklerini bilemezsiniz. Dijital pazarlamanın özellikle sosyal medya sektöründe inceleme ve mesajlaşma gibi iletişim seçenekleri bulunmaktadır. Reklamı gören kişiler fikirlerini ifade edebilir, şüphelerini hızla çözebilir ve gerçek müşteri haline gelebilirler.

4. Performans Analizi

Dijital reklamcılığın önemli bir avantajı ölçülebilir olmasıdır. Tam olarak kaç dijital reklamın görüntülendiğini ve tıklandığını bilmek imkansız olsa da, kaç tane geleneksel reklamın görüntülendiğini bilmek bile mümkün değil. Ayrıca, bir ürün satılırsa kaç kişinin reklamınıza tıklayıp o ürünü satın aldığını bile ölçebilirsiniz.

5. Hedef Kitle Erişimi

Geleneksel pazarlama daha fazla şans faktörü gerektirir. Çünkü bazen reklamınızı gören kişi potansiyel müşteriniz olmayabilir. Dijital pazarlamada, reklamınızı kimin göstereceğini siz belirlersiniz. Böylece ürün ve hizmetlerinizle ilgilenen kişilere doğrudan ulaşabilirsiniz. Bu liste genişletilebilir ve liste genişledikçe yeni farklılıklar görünebilir. Dijital pazarlamanın özgür dünyasında her gün yeni bir kapı açılıyor, yani geleneksel pazarlamada bir kapı kapanıyor. Dolayısıyla, yarın bile, yenilikçi dijital pazarlama örnekleri arttıkça bu listeye yeni bir öğe eklenebilir.

Dijital Pazarlama İle Geleneksel Pazarlama Arasındaki Fark Nedir
Dijital Pazarlama İle Geleneksel Pazarlama Arasındaki Fark Nedir?

Dijital Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?

İnternette hemen hemen her şey için farklı seçenekler var. Sonuçta, sayıları çekici kılan da bu değil mi? Sınır yok, desen yok. Bir ucunu tutun ve istediğiniz yöne doğru çekin. Kendi e-ticaret stratejinize uyarlayarak dijital pazarlamadan yararlanın. Paranızın karşılığını en iyi şekilde almanızı sağlamak için dijital pazarlama türlerini kontrol etmeyi unutmayın.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Son yıllarda trend olan konular listesinden kaybolmayan bir terim olan arama motoru optimizasyonu (SEO), dijital pazarlamanın temelini oluşturan yöntemlerden biridir. Bir e-ticaret sitesini arama motoru kurallarına uygun hale getirme ve ilgili aramalarda sonuçların üst sıralarda çıkmasını sağlama yöntemidir. Bu, reklamdan daha organik bir iştir. E-ticaret sitesi alt yapısından yazılı içeriğine kadar olan tüm çalışmadır.

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, finansal kazanç değil, güven oluşturmaya yönelik bir stratejidir. Her ne kadar satış fikrine dayansa da hedef kitlenin ilgisini çekmek, güvenini kazanmak, eğitim ve bilgilendirme sağlamak gibi marka değerini yükselten eylemler içerik pazarlaması aracılığıyla yürütülebilir. İçerik pazarlaması, mevcut müşterileri müşteri olarak tutmada önemli bir rol oynar ve tutarlı bir şekilde yönetilirse, potansiyel müşterileri yeni müşterilere dönüştürme gücüne sahiptir.

E-posta Pazarlaması

Dijital pazarlama türleri arasında doğrudan belirli bir hedef kitleye ulaşabilen en önemli yöntemlerden biri de e-posta pazarlamadır. E-posta pazarlama, ürün ve hizmet promosyonları, teklifler, bilgiler, kutlamalar gibi ticari faydalar elde etmek için e-postanın kullanılmasıdır. Doğrudan mevcut veya potansiyel müşterilere iletildiği için dönüşüm oranı çok yüksektir.

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması, sosyal ağlarda ürün ve hizmetlerin tanıtımını yapma sürecidir. Düşük bir bütçe ile çok sayıda kişiye ulaşma imkanı sağladığı için genellikle tercih edilmektedir. Sosyal ağ tarafından sağlanan pazarlama araçları kullanılarak özel reklamlar oluşturulabildiği için maksimum verimlilik sunar. İlgi alanları, yaş, cinsiyet, bölge vb. detaylar ayarlanabildiği gibi, potansiyel müşterilerden gelen yorum ve mesajlarla ilgili geri bildirim almak da mümkün.

Affiliate Marketing – Satış Ortaklığı

Bir kullanıcının yaptığı reklam ya da satış olarak tanımlayabileceğimiz affiliate pazarlama türünde kar elde eden iki taraf vardır. Satış ortakları farklı roller üstlenir ve pazarlama veya teklif yöntemleri aracılığıyla ürün veya hizmet satar. Üreticiler ürünlerden para kazanırken, bağlı kuruluşlar komisyon kazanır. Influencer pazarlama ve viral pazarlama yöntemleri de affiliate marketing grubuna dahil edilebilir.

Influencer Marketing

Geleneksel pazarlama reklamlarında ünlüler, etkileşim kurmak için potansiyel müşterileri takip ederken, dijital pazarlama reklamlarında dijital dünyadaki ünlüler etkileşim kurar. Etkileyici pazarlama uygulaması, yaygın etkiye sahip kişiler (sosyal medya fenomenleri) tarafından ürünlerin tanıtımı, pazarlanması veya önerilmesidir.

Yeniden Pazarlama (Remarketing)

Yeniden pazarlama, e-ticaret web siteleri için çok önemlidir. Basit bir tanımla yeniden pazarlama; ziyaret edilen bir sitenin daha sonra ziyaret edilen başka bir sitede reklamının yapılmasıdır. Bu, bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapmadan ayrılan kullanıcıların alışverişe geri dönmesini sağlar.

SEM (Search Engine Marketing – Arama Motoru Pazarlaması)

Arama motoru pazarlaması, arama motorlarının sonuç sayfalarında reklam verdiği bir yöntemdir. SEO ile organik olarak elde edilebilecek üst sıralar, SEM ile daha hızlı ve verimli bir şekilde elde edilebilir, ancak SEM için para ödenir. Yani başarısı bütçeye bağlıdır. Bu e-ticaret siteleri için de önemlidir. Çünkü ürün ve hizmet satan ilk e-ticaret sitesinin satış potansiyeli artıyor.

Görüntülü Reklamlar (Display Advertising)

Reklam, pazarlamanın temel bir parçasıdır ve görüntülü reklamcılık, dijital pazarlamanın temel bir parçasıdır. Bir reklama konu olan ürün veya hizmet, bir görüntülü reklamda açık ve dikkat çekici bir şekilde sunulabilir. Bu da kullanıcıların tek bir ilan üzerinden yeterli bilgiye ulaşmasını ve reklam veren firmaya yönelmesini sağlar. Görüntülü reklamlar çeşitli web sitelerinde, video içerik kanallarında, e-posta ve sosyal medyada kullanılabilir. Görüntülü reklamları Google Ads’in Görüntülü Reklam Ağı (GDN) aracılığıyla yerleştirebilirsiniz.

Viral Pazarlama

Viral pazarlama da geleneksel pazarlamada kullanılan bir yöntem olmakla birlikte dijital pazarlamada daha etkili hale gelmektedir. Gizli pazarlama olarak da adlandırabileceğimiz bu yöntemde reklam, üretici veya satıcı tarafından yapılmaz. Influencer ve bağlı kuruluş yöntemlerinde olduğu gibi, ürününüz hakkında kullanıcı farkındalığını artırmaya çalışın. Bu yaklaşım, bloglarda ve e-postalarda da yaygın olarak kullanılır.

Dijital Pazarlama Çeşitleri Nelerdir
Dijital Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?

Dijital Pazarlama Nasıl Çalışır?

Dijital pazarlama kampanyaları için kullanılabilecek birkaç farklı yöntem vardır. Bir dijital pazarlamacı olarak, hedef kitlenizle bağlantı kurmak için çeşitli taktikler ve kanallar kullanabilirsiniz. Genel olarak, bir dijital pazarlama kampanyası birkaç ortak adımdan oluşur:

Pazarlama Hedeflerinizi Tanımlayın

Dijital pazarlama çok geniş bir alandır. Bu nedenle, bir dijital pazarlama kampanyasına başlamadan önce hedefler belirlemek önemlidir. Örneğin, marka bilinirliği oluşturmak istiyor musunuz? Yeni bir müşteri mi edinmek? Müşteri sürekliliği ve sadakati konusunda endişeli misiniz? Hedeflerinizi ana hatlarıyla belirtmek, stratejinizi ve bütçenizi uyumlu hale getirerek maksimum etkiyi elde etmenize yardımcı olacaktır.

Hedef Kitlenizi Tanımlayın

Kimin dikkatini çekmeye çalışıyorsun? Hedef kitleniz hakkında daha fazla ayrıntı (yaş, konum, gelir vb.) bulmak, onlarla nasıl bağlantı kuracağınızı belirlemenizi kolaylaştıracaktır.

Doğru Pazarlama Kanallarını ve Pazarlama Taktiklerini Belirleyin

Artık kiminle iletişime geçeceğinizi bildiğinize göre, onlara nasıl (ve ne kadar) ulaşacağınıza karar vermelisiniz. Diyelim ki daha genç nesil müşterilerle bağlantı kurmaya çalışan bir B2C dijital pazarlamacısısınız. Bu durumda enerjinizin (ve paranızın) çoğunu blog yazmaya ayırmak yerine bütçenizi belirli platformlarda sosyal medya reklamlarına ayırabilirsiniz.

Her Kanala Yönelik İçerik ve Mesajları Geliştirin ve Optimize Edin

Verilerinizi analiz edin ve hedef kitleniz hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmeye çalışın. Örneğin, müşterilerinizin dizüstü bilgisayarları yerine cep telefonlarında internette gezinmeyi tercih ettiğini biliyorsanız, onlara sağladığınız içeriğin mobil tarama için optimize edilmesi gerekir. Ancak bu yeterli olmayabilir. Müşteriler, çeşitli kanallarda markalarla doğrusal olmayan bir şekilde etkileşime girer. Bu nedenle, her içeriğin tutarlı bir tonu ve mesajı olduğundan emin olmanız gerekir. Tutarlılık Marka kimliğinizi sağladığınız değerle karıştırmaktan kaçının.

Temel Metriklerde Kampanya Ölçümü

Temel ölçümleri ölçün ve bu sonuçlara göre iyileştirmeler yapın. Performansınızı daha önce tanımladığınız temel metriklere göre ölçmüyorsanız, kampanyanın iyi performans gösterdiğini veya iyileştiğini nasıl anlarsınız? Süreçteki sonuçları ölçmek, müşterilerle bağlantı kurmanıza, sadakat oluşturmanıza ve marka savunucuları geliştirmenize olanak tanır.

 

Dijital Pazarlama Nasıl Çalışır
Dijital Pazarlama Nasıl Çalışır?

Kanallar Arası Dijital Pazarlama

Kanallar arası pazarlama veya çok kanallı pazarlama, çeşitli kanalları kullanır. Kanallar arası pazarlama, geleneksel pazarlamanın ötesine geçer. Bu dijital dünyada, pazarlamacıların hedef kitlelerinin ihtiyaçlarını karşılamak için birden fazla kanal kullanması gerekiyor. Hedef kitlenize bağlı olarak, çeşitli kanallar kullanmanız gerekebilir: sosyal medya, e-posta, web, SMS, TV ve radyo. Müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin tercihleri, konumları ve ilgi alanları hakkında ne kadar çok veriye sahip olursanız, doğru içeriği doğru kanallarda sunan pazarlama stratejilerini o kadar iyi geliştirebilirsiniz.

Müşteriler bir kanaldan diğerine atlamayı sever. Sosyal medyadan web sitelerine, dijital asistanlardan e-postaya anında geçebilirler. Bunları takip etmeli ve tüm kanallarda sorunsuz bir müşteri yolculuğu sağlamalısınız. Unutmayın, tüm kanallarınızın üslubunuz ve mesajınız ile eşleşmesi gerekir. Farklı kanallardaki bağlantısız müşteri yolculukları, müşterilerin dikkatini dağıtır. Dijital kanallar arası pazarlama çabalarınızda tutarlılığı hedefleyin.

Pazarlama tamamen hikaye anlatmakla ilgilidir. Detaylar farklı aktarılsaydı ne kadar kafa karıştırıcı olurdu değil mi? Ya ton ve ses değişirse? Hedef kitleniz sizi takip edemeyecek. İletmeye çalıştığınız mesajı anlamayabilirler ve hikayenin nasıl bittiğini bilmeden içeriğinizi atlamayı seçebilirler.

Müşteri yolculuğu eğlenceli olmalıdır. Kanal ne olursa olsun içeriğin okunması, görüntülenmesi ve sindirilmesi kolay olmalıdır. Web sitelerinde gezinmek kolay olmalı, reklamlar kolay anlaşılır olmalı ve grafikler göze hoş gelmelidir.

Dijital pazarlamanın amacı, müşterilerinizle dijital olarak etkileşim kurmaktır. Sizinle iletişim halinde kalabilmeleri için onlar üzerinde mümkün olan en iyi izlenimi vermelisiniz.

Kanallar Arası Dijital Pazarlama
Kanallar Arası Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlamanın Avantajları

Dijital pazarlama stratejileri, bir şirket olarak doğrudan iletişim sağlar ve müşterileri benzersiz satın alma yolculuklarında ilerler. Dijital pazarlama, yenilikçi pazarlamacıların müşterilere en çok zaman geçirdikleri kanallardan doğru zamanda doğru içeriği ve teklifleri sunmalarına yardımcı olur. Pazarlamacılar, dijital pazarlama KPI’larını kullanarak hangi stratejilerin ne ölçüde işe yaradığını anlayabilir. Bu, sürekli iyileştirmeyi, müşteri katılımını ve pazarlama yatırım getirisini artırmaya yardımcı olur.

İyi yapıldığında, dijital pazarlama hem müşterilere hem de şirketlere fayda sağlayabilir. Müşteriler, içeriği ve ürünleri her bireye göre uyarlayarak, markanızın ihtiyaçlarını anladığını ve onlara değerli bir hizmet veya ürün sağlayabileceğini hisseder. Bu sonuçta onların güvenini oluşturur ve onları markanızın sadık hayranlarına dönüştürür. Dijital pazarlamanın şirketler için de birçok faydası bulunuyor. Örneğin:

Daha Fazla Erişim: Çoğu kişi çevrimiçi satın alma yolculuğuna çeşitli dijital kanallar aracılığıyla başlar.

Hassas Hedefleme: Pazarlamacılar, daha nitelikli alıcıları çekmek için SEO ve sosyal medya stratejilerinden yararlanabilir. Bu, dönüşümleri, geliri ve markalaşmayı artırır.

Çeviklik: Hedefleriniz değiştiğinde dijital pazarlama stratejinizi değiştirmek genellikle daha kolaydır.

Ölçülebilirlik: Dijital pazarlamada daha yüksek derecede ilişkilendirme sağlanır. Bu şekilde, pazarlamacılar hangi taktiklerin gerçek büyümeyi sağladığını bilirler.

 

Dijital Pazarlamanın Avantajları
Dijital Pazarlamanın Avantajları

Dijital Pazarlama: B2B ve B2C

Bir dijital pazarlama kampanyasının en önemli hedefi, müşterileri veya alıcıları alışveriş yapmaya yönlendirmektir. Dijital pazarlama, B2B ve B2C pazarlama ekiplerinin geleneksel pazarlama stratejilerinden daha geniş bir kitleyle etkileşim kurmasını sağlar. Ayrıca, pazarlama yatırım getirisini artırarak daha ilgili potansiyel müşterileri hedefleyebilirler.

B2B Pazarlama

B2B dijital pazarlamanın ana hedefi, yüksek kaliteli satışları artırmak ve B2B satış ekipleri için daha yüksek dönüşüm oranları sağlamaktır. B2B satın alma döngüleri genellikle daha uzun sürer çünkü ürün/hizmet daha karmaşık, daha pahalıdır ve daha fazla kişinin dahil olmasını gerektirir.

Örneğin, aynı ürün farklı sektörlerde veya bölgelerde satılabilir. Ek olarak, her hesabın genellikle birden çok kanalla etkileşime giren farklı paydaşları olacaktır. İş kolları arasında daha fazla koordinasyon gereklidir.

B2B dijital pazarlama ekipleri, e-posta, web yayınları, video, LinkedIn ve Twitter gibi iş odaklı kanalları kapsamlı bir şekilde kullanır.

B2C Pazarlama

B2C dijital pazarlamanın temel amacı, potansiyel müşterilerin ve müşterilerin markanızı keşfedip markanızla etkileşime geçebilmesi için web sitenizin trafiğinin ve içeriğinin görünürlüğünü artırmaktır. B2C dijital pazarlama ekiplerinin, B2C alıcılarının markanızı keşfetme ve markanızla etkileşim kurma olasılığının daha yüksek olduğu tüketici merkezli kanalları seçmesi gerekir.

Dijital Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama, bir markanın satışlarını artırmak amacıyla dijital ortamda pazarlama ve iletişim sürecidir. Dijital kanalların kullanıldığı pazarlama yönteminde internet, sosyal medya ve mobil platformlar kullanılmaktadır.

Dijital Pazarlama Örnekleri Nelerdir?

Web siteleri, sosyal platformlar, bloglar, infografikler, çevrimiçi broşürler ve etkili iletişim araçlarının tümü dijital pazarlamanın alanı olarak sayılabilir. İçerik pazarlaması, sosyal medya pazarlaması, gelen pazarlama ve e-posta pazarlaması gibi popüler tekniklerin tümü pazarlama teknikleri olarak sayılabilir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir, Ne İş Yapar?

Dijital Pazarlama Uzmanı, şirketlerinin markası için hedef pazar ve kitleyi belirleyen, markayı daha bilinir hale getiren ve kitle iletişimini geliştirmeye çalışan kişilere verilen profesyonel bir unvandır.

Dijital Pazarlama Ne Demek?

Dijital pazarlama, çeşitli dijital medya kanallarını kullanan bir grup faaliyet ve stratejiye verilen addır. İnternet pazarlaması, dijital pazarlamanın bir alt kümesidir. Potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için interneti kullanmayı gerektirir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu