Facebook Pixel
E-İhracat

Etsy Nedir?

Etsy, 2005 yılında bağımsız sanatçıları, yaratıcı kişileri ve koleksiyonerleri müşterilerle buluşturmak amacıyla kurulmuştur.

Etsy, zanaatkarların, sanatçıların ve koleksiyon severlerin, el yapımı veya tasarım mücevherler, giysi, iç ve dış dekorasyon, sanat, oyuncak ve daha fazla ürünleri satabileceğiniz çevrimiçi bir pazar yeridir. Etsy, çok çeşitli gönderim alternatifleride sunmaktadır. Kredi kartı, banka kartları, Etsy hediye kartları, Apple veya Google Pay dahil olmak üzere çeşitli ödeme yöntemlerinide kabul etmektedir.

Etsy, Shopify, Big Cartel ve Amazon Handmade gibi markalarla rekabet içersindedir. Ancak %80’in üzerinde kadınlardan oluşan bir satıcı portföyü sayesinde pazarın büyük kısmını ele geçirmiş haldedir. Pazarı bu denli ele geçiren tüm zanaatkar ve emekçi kadınları tebrik eder, sevgi ve saygılarımı sunarım 🙂

Etsy’de ürün arayan kişiler, eski ve el yapımı ürünler, sipariş üzerine yapılmış sanat eserleri, el baskılı giysiler, özel yapım çocuk oyuncakları ve daha fazlasını bulacaklardır.

Google ADS hizmeti almak ve bir profesyonele danışmak için ziyaret et: https://www.fahridemir.com/adwords-uzmani/

Etsy’de satılık geniş yelpaze vintage ürün kategorisi vardır. Ürünlerin vintage olabilmesi için en az 20 yaşında olmaları da gerekmektedir. Uygun fiyata alabileceğiniz çok çeşitli koleksiyon ürünleri vardır. Platform, Etsy satıcılarının ürünlerini bir ücret karşılığında listelediği öne çıkarma yaptığı bir vitrin kullanır.

Etsy’nin kapladığı benzersiz niş, onu dünyadaki sanat ürünleri ve koleksiyonlar için bir numaralı platform haline getirmektedir. Etsy’nin ürün yapmadığını belirtmek isterim çünkü sanatçı değildir 🙂 . Bunun yerine, hem alıcıyı hem de satıcıyı birbirine bağlayan ve onları tek bir pazara getiren bir aracı görevi görmektedir.

Şirketin ayrıca, insanların sanatsal becerilerini göre geliştirdikleri Etsy Labs olarak bilinen bir işçilik sınıfı vardır.

ETSY’de Nasıl Satış Yapılır?

Etsy’de nasıl satış yapacağınıza ve kendi çevrimiçi mağazanızı nasıl kuracağınıza ilişkin adımlardan bahsedeceğim.

  • Etsy.com’ kayıt olun.
  • Mağazanızın ayarlarını kişiselleştirin.
  • Mağaza adını oluşturun.
  • Ürünlerinizi listelemeye başlayın.
  • Ödeme yönteminizi seçin.
  • Fatura bilgilerini ekleyin.
  • Mağazanızı optimize edin.

Etsy.com’a Kayıt Olun

Etsy anasayfasını ziyaret edin ve satış bağlantısına tıklayın. Ardından Etsy Mağazası Açın’a tıklayın.

Etsy Kayıt Ol

 

Mağazanızın Ayarlarını Kişiselleştirin

Ürünlerinizi nasıl satmak istediğinize ilişkin tercihlerinizi belirleyin. Ürünlerinizi tanımlamak için dili ve ticaret para birimini belirleyin, konumunuzu vb. konularıda dahil edin.

Mağaza Adını Oluşturun

Bu, yaratıcılığınızın ve fikirlerinizin yoğun olarak devreye girdiği kısımdır. Kişisel markanızı ve sizi yansıtan bir Etsy mağaza adınızı bulmalısınız. Mağaza adınız müşterilerin hatırlaması tarafından kolay olmalıdır. Ad, boşluk veya özel karakterler olmadan 4 ila 20 karakter arasında olmalıdır.

Google SEO Hakkında Kapsamlı Bilgi İçin Ziyaret Et: https://www.fahridemir.com/seo-nedir/

Ürünlerinizi Listelemeye Başlayın

Ürün listelemelerinizi ayarlamak için izlemeniz gereken yol:

Fotoğraf Ekleme: Etsy alıcıların ürününüzün nasıl göründüğüne dair doğru bir fikre sahip olabilmeleri için, her ürün için farklı açılardan çekilmiş, en az beş adet fotoğrafa sahip olması gerekir. Resimler yüksek kalitede ve güzel bir arka planla çekilmiş olmalıdır.

Küçük Resimleri Ayarlayın: Küçük resimler, alıcının ürününüzü aradığında veya bulduğunda karşılaştığı ilk resimlerdir. Bu resimler mağazanızın görünümünü ve verdiği hissi belirler, bu nedenle tutarlı olduklarından ve markanızla uyumlu olduklarından emin olmalısınız.

Listeleme Bilgilerinizi Tamamlayın: Ürün açıklamanızın, ne olduğunu ayrıntılı olarak açıklayan bir başlığa ve açıklamaya ihtiyacı vardır.

Ayrıca, her ürün için mevcut 13 ‘etiket’ten yararlanın. Alıcılar, Etsy’de anahtar kelimelere göre ürünler arar, bu nedenle bu anahtar kelimelerin etiketlerinizdekilerle eşleştirmeye dikkat edin. Odak anahtar kelimeler kullanmaya özen gösterin.

Ürün Miktarını ve Fiyatını Girin: Her ürünün fiyatını ekleyin ve tüm maliyetleri satış fiyatınıza dahil ettiğinizden emin olun. Stoktaki miktarı ve ayrıca boyut, renk ve malzeme gibi ürün çeşitleri varsa ayrı kalemlerde stok miktarını belirtin.

Gönderim Ücretini Belirleyin: Gönderim ücretlerini, menşe ülkesini, işlem süresini, ağırlığı ve boyutu dahil ettiğiniz yer burasıdır. Gerekirse bu bilgileri daha sonra güncelleyebilirsiniz.

Etsy Listelerinizi Önizleyin: Yapmanız gereken herhangi bir değişiklik olup olmadığını görmek için mağazanıza göz atın. İlk kez yayınlamadan önce, bir müşterinin bakış açısından mağazanızın görünümü hakkında ilk izlenim çok önemlidir. Bitir’e tıklayın ve ilk ürününüzü eklemeyi tamamlayın.

Ödeme Yönteminizi Seçin

Etsy’de birçok elektronik ödeme türü mevcuttur. Çoğu satıcının kullandığı PayPal veya Etsy Ödemelerini sunabilirsiniz. Etsy Payments, satıcıların kredi, banka kartları ve Etsy hediye kartları gibi farklı seçenekler aracılığıyla ödeme almalarına olanak tanımaktadır.

Fatura Bilgilerini Ekleyin

Bu, menşe ülkenize bağlı olacaktır. Etsy, yetkilendirme ve tanımlama için bir kredi kartı isteyebilir. Ayrıca Etsy’nin sizden ücret ve komisyon talep edebileceği bir kart da vermelisiniz.

Mağazanızı Optimize Edin

Etsy mağazanızı optimize etmenin ve daha fazla satışa etki etmenin birkaç yolu.

Kullanıcı Profilinizi Ekleyin: Bir fotoğrafla birlikte sizinle ilgili kısa bir biyografi içermelidir. Bu, ziyaretçilerin kim olduğunuzu bilmesini sağlayacak ve bir satıcı olarak güvenilirliğinizi artıracaktır. Bu fırsatı müşterilerinizle kişisel bir bağlantı kurmak ve ürününüz hakkında daha fazla bilgi vermek için kullanabilirsiniz.

Mağaza Politikalarınızı Ekleyin: Müşterilerin ürün hakkında sorabilecekleri SSS’leri içerir. Ayrıca, müşterilerin ürünlerini almalarının ne kadar süreceğine dair bir fikre sahip olabilmeleri için işleme ve nakliye zaman çizelgeleri de ekleyebilirsiniz. İade politikaları (varsa) da bu bölüme girer.

Mağaza Biyografisi Ekle: Bu, e-ticaret mağazanız ve kim olduğunuz hakkında daha fazla konuşmanıza izin veren bölümdür. Etsy satıcılarına biyografinizi yazmaları için 5.000 karakter verilir. Tutkuyla yazmayı ve potansiyel müşterilerinizle bağlantı kurmayı unutmayın.

İnsanlar şeffaflığa ve doğallığa önem verir, bu nedenle değerleriniz konusunda açık olmaya çalışın. Çalışma alanınızın fotoğraflarını veya videolarını ekleyerek onlara ürünlerinizi nasıl oluşturduğunuzu da gösterebilirsiniz. Mağazanızın sosyal medya bağlantılarını da burada paylaşabilirsiniz.

Etsy’nin Pazarlama Araçlarını Kullanın: Sosyal medya aracılığıyla daha geniş bir müşteri tabanına ulaşmanıza olanak sağlar. Etsy, satıcıların ürünlerini Pinterest, Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal platformlarda paylaşmalarına olanak tanıyan yeni bir pazarlama aracıyla bunu yapmayı kolaylaştırdı.

Etsy’de Satış İçin İpuçları

Artık Etsy mağazanızı kurduğunuza ve optimize ettiğinize göre, zaman içinde satışları nasıl artırırsınız? “Etsy SEO”nuzu güçlendirmenin ve yeni bir mağaza sahibi olarak daha fazla görünürlük kazanmanın bazı yolları nelerdir?

İşte Etsy’de satış yapmak için altı ipucu.

Profesyonel Bir Fotoğrafçı İle Çalışın

İnsanlar, ürünleri satın almadan önce görmek, dokunmak ve hissetmek isterler.

Ürün fotoğrafçılığı çekimlerinin ana türleri arasında kahraman çekimleri ve yaşam tarzı çekimleri yer alır.

İlk olarak, kahraman çekimleri, ürünlerinizin basit beyaz bir arka plana sahip yakın çekimleridir. Bunlar, ana fotoğraflarınız için harikadır ve kullanıcıların ürünü yakınlaştırıp kendi kendilerine görebilmeleri için yüksek çözünürlükte olmalıdır.

Ardından, yaşam tarzı çekimleri, ürünün bir kişi tarafından veya daha fazla arka plan bağlamıyla kullanıldığını gösterir. Örneğin, bir erkek gömleğinin görüntüsü, bir parkta dışarıda gülümseyen bir erkek tarafından giyilebilir.

Son bir ipucu, bu tarzların her ikisinin bir kombinasyonunu ve aradaki çekimleri kullanmaktır. Örneğin, bir zanaat malzemeleri setinin görüntüsü, tüm parçaları göstermek için demonte edilebilir ve güzel bir desende düzenlenebilir.

Etsy en fazla 10 fotoğrafa izin verir, bu yüzden hepsini kullanır. Etsy mağazanızdaki yüksek kaliteli fotoğraflar, ürünlerinizin satışlarını artırmanıza yardımcı olacaktır. Son olarak tavsiyem ”Ürünlerinizi hikayeleştirmeyi unutmayın” yani onlara anlam yükleyerek müşterilerin duygularına dokunabilirsiniz.

Dükkanınızı Düzenleyin 

Listenizdeki her öğeyi belirlediğiniz bir sıraya koymalısınız. Her yerde rastgele sırayla ürünlere sahip olmak, ürünlerinizin kalitesini düşürür ve güvenilirliğinizi düşürür.

Etsy mağazanıza gelen alıcıların profesyonel bir yerleşim görmesi için iyi bir ilk izlenim yaratmanız gerekir.

Etsy SEO’yu Öğrenin

SEO veya arama motoru optimizasyonu, Google gibi platformlarda çevrimiçi görünürlüğü artırmanıza olanak tanır. Ancak Etsy SEO, satışları artırmanın da anahtarıdır.

SEO teknikleri platforma bağlıdır. eBay, Amazon ve Google’ın hepsinin farklı SEO teknikleri var Etsy de öyle. Ancak, temel bilgiler aynıdır ve hepsi anahtar kelimelere bağlıdır.

Etsy’de insanlar neleri arıyor? Bulunduğunuz ana ürün kategorilerini anlamaya çalışın ve öne çıkmak için benzersiz anahtar kelimeler kullanın. Kullanıcıların aramalarının ürünlerinizle eşleşebilmesi ve işletmenizi arama sonuçlarında öne çıkarabilmesi için mümkün olduğunca çok sayıda değerli anahtar kelime kullanın.

Ürününüz ve işiniz için anahtar kelimeleri düşünmekte zorlanıyorsanız , Etsy anahtar kelimelerinizi anlamak ve optimize etmek için erank.com gibi bir araç kullanabilirsiniz.

Fiyatlandırmanızı Optimize Edin

Ürününüz için doğru fiyatı elde etmek genellikle zordur çünkü rekabeti azaltmak bir fiyat savaşına yol açabilirken, çok yüksek fiyatlar ise satış yapamamaya sebep olabilir.

Kar marjınızın daha yüksek olması için üretim maliyetlerini düşürmenin yollarını bulun. Test edin, test edin, test edin. Fiyatlandırmanızı, hammadde maliyeti gibi ekonomik faktörlerin yanı sıra rekabetinizi de yansıtacak şekilde düzenli olarak güncelleyebilirsiniz.

Mali Kayıtlar Tutun

Doğru defter tutma, Etsy mağazanızın ve işletmenizin gittiği yönü anlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca hedefler belirlemenize ve kârlı mı yoksa zararda mı olduğunuzu bilmenize yardımcı olabilir. Kesin sayıları ne kadar iyi kavrarsanız, kararlarınız o kadar bilinçli olacaktır.

Verileri İnceleyin

Etsy işinizi takip etmenize yardımcı olacak analitik araçları kullanın. Bazı ürünler diğerlerinden daha fazla satabilir ve performans göstermeyen ürünleri bırakmanız ve performans gösterenlerin miktarını artırmanız gerekebilir.

ETSY Ücreti Ne Kadar?

Etsy, satıcılarından çeşitli ücretler alır, bu ücretler ürün listeleme, satış işlemi ve ödeme işleme gibi farklı işlemlere göre değişiklik gösterir. Etsy’nin ücret yapısı şu şekildedir:

Listeleme Ücreti: Etsy’de her bir ürün listesi için 0.20 USD listeleme ücreti alır. Bu ücret, ürününüzü Etsy’de dört ay boyunca veya ürün satılana kadar listelemenize olanak tanır.

Satış Ücreti: Bir ürün satıldığında, Etsy satış fiyatının %5’ini satış ücreti olarak alır. Bu ücret, kargo ücreti (satıcı tarafından alıcıya kargo ücreti olarak ayarlandıysa) dahil olmak üzere toplam satış bedeli üzerinden hesaplanır.

Ödeme İşleme Ücreti: Etsy, satışların ödeme işlemlerini yönetmek için bir ödeme işleme ücreti alır. Bu ücret, satıcının banka hesabının bulunduğu ülkeye ve alıcının ödeme yaptığı para birimine göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, ABD’de, ödeme işleme ücreti satış bedelinin %3’ü + 0.25 USD olarak ayarlanmıştır.

Ek Ücretler: Satıcılar, kendi mağazalarını tanıtmak için Etsy’nin reklam hizmetlerinden yararlanabilirler. Bu, isteğe bağlı bir hizmettir ve maliyeti, reklamın kapsamına ve süresine bağlı olarak değişir. Ayrıca, uluslararası satışlar ve para birimi dönüşümü gibi ek hizmetler için ek ücretler uygulanabilir.

Etsy’nin ücret yapısı zaman zaman değişebilir, bu nedenle en güncel bilgiler için doğrudan Etsy’nin resmi web sitesini ziyaret etmek ve oradaki satıcı rehberlerini incelemek en iyisidir. Etsy, satıcıların maliyetlerini ve potansiyel kazançlarını planlamalarına yardımcı olmak için çeşitli araçlar ve kaynaklar da sunar.

UNUTMAYIN! Etsy’deki çoğu başarılı mağaza sahibi küçük başladı ve zamanla büyüdü. Etsy’de satış yapmanın en büyük engeli genellikle başlama isteksizliğidir. Büyük bir ekibe ihtiyacınız yok. Etsy’deki işletmelerin %79’u tek kişi tarafından, %97’si evden yürütülüyor. 

Bütün hayallerimiz gerçek olabilir, eğer onları ikna edecek cesaretimiz varsa.

ETSY Mantığı Nedir?

Etsy, küçük işletmelerin ve bağımsız üreticilerin el yapımı ürünler, vintage eşyalar ve zanaat malzemeleri satmaları için bir online pazar yeridir. Etsy’nin mantığı, benzersiz, kişiselleştirilmiş veya el yapımı ürünleri arayan alıcıları bu ürünleri yapan satıcılarla buluşturmaktır.

Etsy'de Kimler Satış Yapabilir?

Etsy’de satış yapmak isteyen hemen hemen herkes bir mağaza açabilir, ancak platform özellikle; El Yapımı Ürünler Üretenler, Vintage Eşya Satıcıları, Zanaat Malzemeleri Satıcıları için tasarlanmıştır.

ETSY Türkiye'de Var Mı?

Evet, Etsy Türkiye’de mevcuttur. Etsy, global bir online pazar yeri olduğu için Türkiye’deki kullanıcılar da Etsy üzerinde alıcı veya satıcı olarak yer alabilirler. Türkiye’den satıcılar, el yapımı ürünlerini, vintage eşyalarını veya zanaat malzemelerini Etsy üzerinden dünya geneline satabilirler. Aynı şekilde, Türkiye’deki alıcılar da dünyanın dört bir yanından benzersiz ürünler satın alabilirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu