Facebook Pixel
E-İhracat

Etsy’de Satışlarınızı Artırmanın 7 Etkili Yolu

Etys, e-ticaret pazarında ilk olarak 2005 yılında yerini aldı. El yapımı vazolardan, çerçevelere, tığ işlerinden, dekoratif el işçiliği ürünlere kadar küçük ölçekli zanaatkârlara satış imkanı tanıyan Etsy, her yıl göstermiş olduğu performans ile e-ticaret dünyasındaki başarısını gözler önüne sermektedir. Etsy’de satışları arttırmak için satıcıların bazı kural ve kriterlere dikkat etmesi ve bazı temel gereksinimleri eksiksiz yerine getirmeleri gerekmektedir. Etsy’de satışlarınızı kolaylaştıracak, potansiyel müşterileri gerçek birer müşteriye çevirecek ve daha fazla para kazanmanızı sağlayacak etkili ve güvenilir pazarlama stratejileri üretmeniz gerekmektedir.

Size bu konuda yardımcı olacak 7 etkili konuya değinmek isterim.

Etsy’de Satışları Artırmak

Etsy’de satış yapmak isteyen herhangi bir satıcının yapması gereken önemli şeylerden bir tanesi ürün listelerinin görüntülenmesini sağlamak ve mağaza hakkında olumlu yorumlar toplamak. Bu dolaylı olarak mağazaya daha fazla görüntülenme ve daha fazla satış olarak yansıması demektir. Daha fazla müşterinin satıcının listesine bakması için listeleri, veri ve istatistikleri kullanmaya ilişkin bilgileri öğrenmesi önemlidir. Zamandan ve iş gücünden tasarruf etmek için ilk önceliğimiz ürünlerimizin görüntülenmesini artırmamız olması gerekmektedir.

Markalaşmak

Etsy’de satışlarımızı artırmanın en etkin yollarından birisi, marka bilinirliği ve müşterilerimizle olan bağlılığı oluşturmaktır. Daha fazla potansiyel müşterinin dikkatini çekmek için ürünlerin etrafında bir marka çemberi oluşturmak gerekir. Etsy’de mevcut olan banner ve görsel alanlarını güzel kullanarak, marka için alıcıların zihninde hatırlatıcı şekilde yer edinmek mümkün olabilir. Bunun yanı sıra ürünler için bir etiket kullanarak, marka bilincini artırmak ve pazarlama hedeflerinize ulaşmak için önemlidir.

Ürün Sınıflandırma

Etsy’de satışlarınızı artırmanın en önemli yolu, ürünlerinizin daha kolay bulunmalarını sağlamak olacaktır. Ürünlerinizi listelerken ürün  açıklamalarını eksiksiz yazmanız gerekmektedir. Ancak bu noktada doğrudan konuya odaklanmanız önemlidir. Belirli anahtar kelimeler oluşturarak, ürünün ne için yapıldığının veya ne için kullanılacağına göre değil, ürünün ne olduğuna göre açıklama yapmanız önemlidir. Örneğin; ürün bir el yapımı ahşap çerçeve ise, tabloya uygun bir kategoride sınıflandırmalısınız. Bu şekilde aramalarda kolaylıkla müşterilerimizin karşısına çıkacaktır. Kategorileri düzenlemek ve müşterilerin mağazada kolayca gezinmesini sağlamak için “Mağaza Bölümleri”  alanı kullanabilirsiniz.

Sosyal Medya

Sosyal medya hesapları marka bilinirlikleri için önemli sosyal ağlar haline gelmiştir. Bu nedenden markanın sosyal medyada ki aktifliği ve güvenilirliği büyük önem taşımaktadır. Etsy mağazanızdaki ürünlere dikkat çekmek, ilgi uyandırmak için sosyal medya hesaplarından yararlanmanız önemlidir. Niş ürünleriniz var ise bu zorunluluk dahada kaçınılmaz hal almaktadır. Bu sosyal medya kanallarını kullanmak potansiyel müşterilerin Etsy mağazanızdan alışveriş yapma olasılığını kesinlikle artıracaktır.

Sosyal Medya

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

SEO türkçe karşılık olarak Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. Google ve Etsy arama botları web sitenizi tarar, belirli bir kural ve kriterlere göre web sitenizin yapısını denetler. Bu kriterlerin uygunluk yapısına göre web sitelerimizi ödüllendirir. Yani aramalarda görünür olmasını ve üst sıralarda çıkmamızı sağlar. Görünürlüğü artırmamızın ve sürekliliğini getirmeniz için Etsy SEO yapmanız gerekmektedir. 

E-Posta Pazarlama

Günümüz şartlarında yaşayan her birey bir şeylerle meşgul ve insanların zamanları gerçekten çok kıymetli ve kısıtlıdır. Müşterilerin Etsy mağazanızı aramalarını beklemek yerine onlara e-posta aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Siparişlerden toplamış olduğunuz e-posta datalarına düzenli e-posta bülteni gönderin. Etys mağazanızı tanıyan ve daha önce sizinle iletişime geçmiş hedef kitlenize göndereceğiniz etkili e-postalarla yeni ürünlerin tanıtımını yapabilir mevcut ürünlerinizi tekrardan karşılarına çıkarıp hatırlatmalarda bulunabilirsiniz.

Dijital Reklamlar

Dijital reklamlar, dijital mağazına trafik çekmek için kullanılan en önemli kısımdır. Özellikle Etsy dijital reklamları iyi değerlendirmek ve avantaja çevirmek gerekir. Sosyal medya reklamları ile birlikte binlerce yeni müşteriye ulaşabilirsiniz. Dijital reklamların Tıklama Başına Maliyetleri (TBM) bulunmaktadır. Bu maliyetler, yeni hedef kitleye ulaşabilmek için katlanılabilecek maliyetlerdir. Reklamların etkili olup olmamaycağı, reklamcılık seçeneklerini seçerken doğru faktörleri belirlemekle doğru orantılıdır. Bu nedenle hedef kitlenin aktif olduğu zamana, yaş aralığına, ilgi alanlarına, konum ve dile göre faktörler belirlenmektedir.

Dijital Reklamlar

Ürün Fotoğrafları

Etsy ve diğer online satış yerlerinde satışları artırmak için en önemli faktörlerin arasında ürün fotoğrafları gelir. Ürün görsellerinin kalitesinin öne çıkması önemlidir. İyi bir fotoğraf makinesi ve doğru ışık açısından çekilmiş ürün fotoğrafları, müşterilerin ürünü her açıdan görebilmesini sağlayacak ve alışveriş kararlarını olumlu yönde etkileyecektir. Bunun için ürün fotoğrafçılarından uzmanlarından destek ve hizmet alınabilir. Ürün fotoğraflarını daha da etkili hale getirmek için fotoğraf düzenleyici programları kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak;

Küresel e-ticaret platformunda 5 milyondan fazla aktif satıcı yer almaktadır. Bu kadar yoğun bir rekabetin olduğu Etsy’de işletme sahiplerinin pazar yerlerinde öne çıkmak için ekstra çaba sarf etmesi gerekmektedir. Online alışveriş yapanların ilgisini çekmek, potansiyel müşterilere ürünleri tanıtmak ve nihayet alışveriş yapmalarını sağlamak çokta kolay değil!

Yukarıda içeriğimde bahsetmiş olduğum başlıkları yerine getirmenizi tavsiye ederim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu