Facebook Pixel
Dijital Pazarlama

Google Benim İşletmem (My Business) Nedir?

Google tarafından geliştirilen Google Benim İşletmem, işletmelerin arama motorları ve haritalarda görünümünü kontrol etme amacıyla sunulan ücretsiz bir hizmettir. Günümüzde birçok işletmenin arama sonuçlarında daha görünür hale gelmek istemesi göz önünde bulundurulduğunda, bu aracın önemi de artmaktadır. İşletmelerin birçok farklı süreci yönetmesine imkan sağlayan bu hizmet, beraberinde farklı avantajlar da getirmektedir. 

Google My Business olarak da geçen bu araç, özellikle küçük çaplı işletmeler için fayda sağlamaktadır. Yerel işletmeler bu araçta profillerini oluşturarak kaydolabilir. Bu sayede ekstra bir harcama yapmadan arama motorlarında işletmeleri öne çıkar ve haliyle müşteri sayıları artar. Google tarafından tamamıyla ücretsiz olarak sunulan bu hizmetle birlikte firmalar adlarını daha kolay duyurarak kazançlarını arttırabilir. 

Google My Business Nedir?

Google My Business işletme profilinizi optimize etmek ve yönetmek için kullanılan bir araçtır. Google tarafından sunulan bu hizmetle internet kullanıcıları işletmeleri rahat bir şekilde bulabilir ve çalışma saatleri hakkında bilgi edinebilir. Aynı zamanda bu hizmet, işletmeyi ziyaret edenlerin yorumlarını ve değerlendirmelerini sunarak kullanıcıların kapsamlı bilgi edinmesini sağlamaktadır. 

Hem ücretsiz hem de geniş özelliklere sahip olan bu uygulama, arama motorları ve haritalarla entegre şekilde çalışmaktadır. Yerel SEO çalışmalarında önemi oldukça fazla olan Google My Business’la birçok işletme yerel aramalarda görünürlüğünü arttırabilir. Google Benim İşletmem sayesinde işletmenize dair bilgileri, yorumları ve fotoğrafları yönetebilmeniz mümkündür. Bu sayede işletmenizi daha kolay tanıtabilir ve hedef kitlenize rahatça ulaşabilirsiniz. 

Google My Business Ne İşe Yarar?

Google Benim İşletmem firma sahipleri için birçok avantaj sağlamaktadır. Bu araç firma hakkında detaylı bilgi sağlayarak hedef kitleye kolayca erişebilmenize yardımcı olur. My Business’ı kullanan firmalar arama motorlarında daha üst sıralarda yer alarak SEO çalışmalarına da katkıda bulunmaktadır. Bu doğrultuda Google Benim İşletmem aracını tercih ederek sunduğunuz hizmet ve sattığınız ürünlerin daha kolay bulunmasını sağlayabilirsiniz. 

Bu aracın sunduğu en önemli faydası, firma hakkında detaylı bilgilerin karşı tarafa aktarılıyor olmasıdır. İşletmenizin yol tarifi, web sitesi ve çeşitli iletişim bilgileri potansiyel müşterilere aktarılır ve firmanızın tanınması sağlanır. Aynı zamanda bu araçla birlikte firmanız için gelen olumlu ya da olumsuz geri dönüşleri takip ederek hizmet kalitenizi arttırabilmeniz de mümkün. 

Google By Business Nasıl Kurulur?

Google By Business kurmak istiyorsanız ilk olarak bir hesaba sahip olmanız gerekiyor. Eğer hali hazırda bir Google hesabına sahip değilseniz, aşağıdaki adımları takip ederek hesabınızı kolayca oluşturabilirsiniz: 

 1. Google ana sayfada yer alan oturum açma bölümüne gidin. 
 2. Açılan bölümde “hesap oluştur” butonuna tıklayın. 
 3. Belirlediğiniz kullanıcı adını ilgili alana girin. 
 4. Ardından oluşturduğunuz şifreyi girin ve “sonraki” kısmına tıklayın. 
 5. E-Posta bilgilerinizi de girip doğrulamanın ardından hesabınızı oluşturabilirsiniz. 

Google hesabını oluşturmanın ardından artık “Benim İşletmem” kaydı açmak için gerekli şartları sağlamış olacaksınız.

Google Benim İşletmem Kaydı Oluşturmak

Google Benim İşletmem kaydı oluşturmak için öncelikle işletmenizle ilişkilendirmek istediğiniz hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir. Eğer hesabınız yoksa yukarıda verilen başlıktaki bilgiler doğrultusunda hesap açabilmeniz mümkündür. Giriş yapma işleminin ardından business.google.com adresine gidip “Hemen Başlayın” butonuna tıklayınız. Ardından işletme adı ve adresini girerek kayıt oluşturma adımlarına devam edebilirsiniz. 

Eğer müşterilerin işletmenize gelmesini beklemek yerine siz onların ayağında gidiyorsanız “Müşterilerime hizmet ve mal veriyorum” seçeneğine tıklamalısınız. Ek olarak adresinizin herkes tarafından görülmesini istemiyorsanız “Adresimi gizle ve sadece bölgeyi göster.” seçeneğini seçmelisiniz. Tüm bu işlemlerin ardından gönderim bölgenizi seçmeniz gerekmektedir. 

Gönderim bölgenizi seçtikten sonra işletmenizle en alakalı olan kategoriyi belirlemelisiniz. Bu adımın ardından firmanıza ait telefon numarası ya da web sitesi gibi bilgileri girmelisiniz. Son olarak bir onay yöntemi seçmeniz gerekiyor. Fakat dilerseniz bu adımı daha sonra da gerçekleştirebilmeniz mümkündür. 

Google’da İşletme Kaydını Onaylamak

Google Benim İşletmem kaydını onaylamak için birkaç farklı seçenek sunulmaktadır. Verilen seçenekler arasından dilediğinizi ve en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Bu seçeneklerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Posta yoluyla
 • Telefon yoluyla
 • E-Posta yoluyla
 • Anlık Onaylama
 • Toplu Onaylama

Kayıt oluşturma işleminin son adımında sizden istenen bu onaylama adımlarından istediğini seçebilmeniz mümkündür. Onaylama yollarını nasıl uygulamanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız içeriğin devamını okuyabilirsiniz. 

Posta Yoluyla Onaylama

Posta yoluyla onaylama işlemi için Google Benim İşletmem hesabınıza giriş yapın ve ardından onaylama adımlarını takip edin. Bu kısımda işletme adresinizin doğru olduğundan emin olmanız önemlidir. Dilerseniz alternatif bir adres de tercih edebilir ve postanın bu adrese gelmesini sağlayabilirsiniz.

Ardından posta seçeneğine tıklamalısınız. Posta yaklaşık 5 iş günü içerisinde tarafınıza iletilecektir. Bu süreç boyunca işletme adresinizi, adınızı ve iletişim bilgilerinizi değiştirmemeniz oldukça önemlidir. Posta adresinize ulaştıktan sonra Google My Business sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından istediğiniz konumu seçmeli ve “şimdi onayla” seçeneğine tıklamalısınız. 

Son olarak kod alanına postayla ulaşan 5 haneli kodu girmeniz gerekmektedir. Postanız elinize ulaşmadıysa yenisini talep edebilmeniz mümkündür. Bunun için Google Benim İşletmem sayfasına gitmeli ve “yeni kod talep et” seçeneğine tıklamalısınız. 

Telefon Yoluyla Onaylama

Google My Business kaydınızı telefon yoluyla onaylamanız da mümkündür. Eğer telefon yoluyla onaylama işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız ilk olarak Google My Business hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından kaydını onaylamak istediğiniz işletmeyi seçmelisiniz. Telefon numaranızın doğru olduğunu doğruladıktan sonra telefonla onaylama seçeneğine tıklayın. Telefonunuza gönderilen mesajda yer alan kodu girerek işlemi tamamlayabilirsiniz. 

E-Posta Yoluyla Onaylama

Google bazı işletmeler için kayıtlarını e-posta yoluyla onaylama imkanı da sunmaktadır. Eğer siz de bu işletmeler arasında yer alıyorsanız, e-postayla onaylama seçeneğini tercih edebilirsiniz. Uygulamanız gereken ilk adım diğerlerinde de olduğu gibi hesabınıza giriş yaparak onaylamak istediğiniz işletmeyi seçmektir. Ardından e-postanızı doğru bir şekilde girdiğinizden emin olmalı ve e-postayla onaylama seçeneğine tıklamalısınız. Mail adresinize ulaşan e-postada yer alan “onay” butonuna basarak kaydı onaylayabilirsiniz. 

Anlık Onaylama

Anlık onaylama işlemi için Google My Business hesabınıza Search Console ile giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra anlık onaylama işlemini kolay bir şekilde halledebilmeniz mümkündür. Fakat bazı işletmelere anlık onaylama şansı sunulmamaktadır. Eğer işletmeniz böyle bir durumdaysa farklı bir onaylama şeklini tercih etmeniz gerekebilir. 

Toplu Onaylama

Eğer aynı işletme için 10’dan fazla konumunuz varsa kayıt için toplu onay işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için öncelikle Google Benim İşletmem hesabına giriş yapmalı ve onay kısmına gelmelisiniz. Ardından zincir simgesini bulup tıklamanız gerekmektedir. Karşınıza çıkan forma işletmenizin bulunduğu ülke ya da ülkeler, tüm iletişim bilgileri ve e-posta adresinizi yazmalısınız. Ardından formu göndererek onaylama işleminin tamamlanmasını bekleyebilirsiniz. 

Google My Business’e Nasıl Fotoğraf Yüklenir?

Kurduğunuz işletme profilini tamamlamak ve yaklaşık %35 daha fazla tıklanma elde etmek istiyorsanız sunduğunuz hizmet ve ürünlerin fotoğraflarını hesabınıza yükleyebilirsiniz. Bu işlem için Google My Business hesabınıza giriş yaptıktan sonra “profil düzenleme” alanının kullanabilirsiniz. Fotoğraf yükleme sürecinde aşağıda verilen hususlara dikkat etmeniz önemlidir:

 • Önceliğiniz bir kapak fotoğrafı yüklemek olmalıdır. Bu sayede kullanıcıların daha fazla dikkatini çekebilmeniz mümkün olur. 
 • Yükleyeceğiniz fotoğrafın ekran fotoğrafı, GIF veya stok fotoğrafı olmamasına dikkat etmelisiniz. 
 • Fotoğraf biçimi PNG ya da JPG formatında olmalıdır. 
 • Boyutu 10 KB – 5 MB arasında bulunmalıdır. 
 • Fotoğraflar Google’ın önerdiği çözünürlük olan 720 piksel yükseklik ve 720 piksel genişlikte olmalıdır. 

Aynı zamanda fotoğraf seçiminde ürününüzü ve hizmetinizi en iyi şekilde yansıtmaya özen göstermelisiniz. Bu bağlamda doğru profil ve kapak fotoğrafı seçimi hesabınızın öne çıkmasını sağlayacak önemli faktörler arasında yer alır. 

Google My Business İle SEO

İşletmelerin hızlı ve verimli bir şekilde büyümesini sağlayan Google My Business, SEO çalışmaları alanında da önemli bir yere sahiptir. Eğer Google Benim İşletmem hesabınızla SEO çalışmalarınıza katkıda bulunmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey profilinize bulunduğunuz sektörle ilgili anahtar kelimeler eklemek olmalıdır. 

Ayrıca işletme bilgileriniz eksiksiz ve kusursuz olduğu takdirde kullanıcılar işletmenize çok daha kolay bir şekilde ulaşabilecektir. Bilgilerinizi sürekli güncel tutarak ve kontrol ederek hesabınızın SEO alanında öne çıkmasını sağlayabilmeniz mümkündür. Tüm bu avantajlardan faydalanmak için bir SEO uzmanı ile iletişime geçerek çalışamaların en profesyonel haliyle gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. 

Google Benim İşletmem ve Lokal SEO

Yerel işletmelerin hızla yükselişe geçmesini sağlayan Google Benim İşletmem, lokal SEO alanında da faydalar sunmaktadır. İşletme hesabınızda yer alan yayınlar sekmesine giriş yaptıktan sonra mevcut lokasyonunuz için paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Bununla birlikte hizmet ve ürünlerinizi internet kullanıcılarının yapmış olduğu arama motoru sonuçlarına dahil edebilmeniz mümkün olur. 

Google My Business İle Reklam

Google My Business ile konum üzerinden reklam verebilir ve bununla birlikte haritalarda yapılan aramalarda birçok işletmenin önüne geçebilirsiniz. Daha fazla müşteri çekebileceğiniz ve verdiğiniz reklamların etkisini değerlendirebileceğiniz bu uygulama, oldukça kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. 

Google Benim İşletmem hesabınızda reklam vermek istiyorsanız, öncelikle hesabınıza giriş yapmalısınız. Ardından menü kısmında yer alan “bir reklam oluştur” butonuna tıklamalısınız. Bu işlemlerin sonucu ADS sayfasına yönlendirilir ve reklam oluşturabilirsiniz. 

Google Benim İşletmem Kaydını Optimize Etmek

İşletmenizi onaylamanın ardından profilinizi doldurabilirsiniz. Bunun için Google Benim İşletmem kontrol paneline gitmeli ve çalışmak istediğinizi kaydı belirlemelisiniz. Ardından “Bilgi” kısmına tıklayarak kaydı doldurabilir ya da güncelleyebilirsiniz. 

Bu kısımda yeterince medyaya ve bilgiye yer vermeniz önemlidir. İşletme profilinizi oluştururken hizmet vermiş olduğunuz alanı, çalışma saatlerinizi girmeli ve sunduğunuz hizmetlerden bahsetmelisiniz. Ek olarak bu kısma telefon numarası ya da web sitesi adresinizi de dahil edebilirsiniz. 

Google İşletmem Fotoğrafları

Google’da fotoğrafları yer alan firmalar diğerlerine oranla çok daha fazla tıklanma elde etmektedir. Bu bağlamda Google İşletmem hesabınızda firmanıza dair fotoğrafların yer alması oldukça önemlidir. Fakat burada tercih ettiğiniz fotoğrafların uygun formatlara sahip olmasına da dikkat etmeniz gerekir. Uygun formatlarda tercih ettiğiniz kapak ve profil fotoğraflarıyla işletmenizi öne çıkarabilmeniz mümkün. 

Kapak ve profil fotoğrafına ek olarak hesabınızda yer verebileceğiniz farklı fotoğraf çeşitleri de vardır. Örneğin, işletmenizin farklı noktalardan çekilmiş fotoğraflarına yer verebilirsiniz. Hem iç dizaynını hem de dış tasarımını müşterilere göstererek etkili bir tanıtım yapabilmeniz mümkündür. Ayrıca sunmuş olduğunuz hizmet ve ürünlerin fotoğraflarına da hesabınızda yer vererek sizi araştıran müşteriler için kapsamlı bilgiler sunabilirsiniz. 

Google Benim İşletmem Videoları

Google Benim İşletmem kaydınıza fotoğrafa ek olarak video da ekleyebilmeniz mümkündür. Bu hususta ekleyeceğiniz videonun maksimum 30 saniye ve dosya boyutunun maksimum 100 mb olmasına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda görüntü kalitesini de en az 720p olarak belirlemeniz gerekmektedir. 

Profilinize ekleyeceğiniz videolar diğer işletmelerden farkınızı ortaya koyabilmenizi sağlar. Fakat bu noktada önceliğiniz daima fotoğraf eklemek olmalıdır. Videolar her ne kadar avantaj sağlasa da fotoğraflar kadar önemli bir konuma sahip değildir. 

Google Benim İşletmem Yorumları

İşletmenizin fazla miktarda olumlu yoruma sahip olması demek daha fazla müşteri elde edebilmeniz anlamına gelmektedir. İşletmenize gelen tüm yorumlara cevap vermeli ve geri dönüş sağlamalısınız. Olumlu yorumlara teşekkür ederek, olumsuz yorumlar içinse düzgün bir dille geri dönüş sağlayarak diğer müşterilerin işletmeniz hakkında yorum yapmasını sağlayabilirsiniz. 

İşletmeniz için gelen olumsuz yorumları verdiğiniz hizmeti düzeltmek ve yenilikler yapmak için kullanabilirsiniz. Müşterinin yaşamış olduğu olumsuz deneyimi düzeltmek için olumsuz yorumların da rolü oldukça önemlidir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus kötü yorum yapanlara karşılık kötü bir cevap vermemeniz olacaktır. 

Google Benim İşletmem Uygulaması

Google Benim İşletmem uygulamasını hem İOS hem de Android platformlardan kolaylıkla indirebilmeniz mümkündür. Fakat uygulama üzerinden işletme kaydınıza dair tüm işlemleri gerçekleştirebilmeniz mümkün değildir. Uygulamada işletme kaydınıza dair ayarları değiştiremez, kaydınızı silemez ya da bir başkasına devredemezsiniz. 

“Uygulama üzerinden ne yapabilirim?” diye soruyorsanız şu cevaplar sunulabilir:

 • İşletmenize ait konumu, iletişim bilgilerinizi ve çalışma saatlerinizi kolaylıkla değiştirebilirsiniz. 
 • Burada fotoğraflar ve çeşitli durumlar paylaşabilmeniz mümkündür.
 • Uygulamada arama izlenimlerini de inceleyebilirsiniz. 

Mobil olarak indirebileceğiniz Google My Business uygulaması işlerinizi daha pratik bir şekilde halletmeniz için kolaylık sağlamaktadır. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu